Предлага се средствата да бъдат разпределени в много области по малко
Нашите допълнителни искания към бюджета за 2017г. са около 100 млн. лв., каза в Кърджали президентът на КНСБ Пламен Димитров и допълни, че утре от синдиката ще се срещнат с четирите парламентарни групи, за да им предложат и варианти как тези пари да бъдат "намерени", без да се нарушава приходната и разходната рамка на бюджета, педаде БТА.
По думите на Пламен Димитров на макрониво това е възможно по няколко начина и посочи един от тях. Той уточни, че исканите средства са извън вече договорените от синдиката и заложени в бюджета 650 млн. лв. повече спрямо 2016 г., за заплати и издръжка в бюджетните системи. А за да се случат и заложените 650 млн. лв., е важно бюджетът да бъде гласуван в сегашния му или подобрен вариант, каза Димитров.
От КНСБ са направили разчет на исканите 100 млн. лв. Предлага се средствата да бъдат разпределени в много области по малко.
На първо място бе посочено училищното и детското здравеопазване, където за увеличение на заплатите с 10-15 на сто ще са необходими около 20 млн. лв. За социалните заведения - домовете за стари хора, за хора с увреждания и домовете за деца, има предвидено увеличение от 11 млн. лв., но се искат още толкова. За спешната помощ са били обещани 20 процента увеличение, а са заложени 10 на сто, посочи Пламен Димитров и допълни, че за още 10 процента са необходими около 10 млн. лв. допълнително. Не на последно място бе отправено искане за 7 млн. лв. за БАН, отделно от договорени 5 млн. лв. и 11 млн. лв. за Селскостопанската академия.
Извън системите за заплати, от КНСБ искат допълнително средства в Държавното обществено осигуряване. Става въпрос за увеличение на минималното обезщетение за безработица от 7,20 лв. на 9,50 лв. на
ден и с 20 лв. повече на месечното обезщетение за втората година от майчинството, което е 340 лв.