В центъра на обсъжданията ще бъде новото международно споразумение за съкращаване на емисиите на парниковия газ в атмосферата
От днес (1 декември 2014 г.) започва Международната конференция за промените в климата в Лима, Перу. Разговорите на високо равнище ще продължат две работни седмици – до 12 декември.
Преговорите в Лима са от решаващо значение за завършване на споразумението, което в бъдеще може да замени Киотския протокол. По силата на споразумение при предишната среща в Южна Африка, нациите трябва да финализират споразумение за срещата през декември 2015 г. в Париж. Представители от над 190 страни се очаква да присъстват като част от Рамковата конвенция на Обединените нации по изменение на климата.
В центъра на обсъжданията ще бъде новото международно споразумение за съкращаване на емисиите на парниковия газ в атмосферата.
Очакванията за съгласие за общо решение по тези въпроси са по-големи от всякога, съобщава агенция ТАСС, като цитира върховния представител на Европейския съюз Федерика Могерини и еврокомисарят по въпросите свързани с промените в климата и енергетиката Мигел Канете.
Обнадежден от скорошното споразумение за климата между най-големите замърсители с въглеродни емисии в света – САЩ и Китай, миналата седмица преговарящият от името на САЩ по политиките за климата Тод Стърн (цитиран от Хъфингтън пост) изрази публично своят оптимизъм за обща позиция в тазгодишната среща в Перу. Споразумените между САЩ и Китай от 12 ноември 2014 г. се смята за голям пробив и за крайъгълен камък в международните договорки по политиките на климата. САЩ се ангажира да намали въглеродните си емисиите до 28% до 2025 г., а Китай обеща да достигне своя пик на вредни емисиите до 2030 г.
Все още не е ясно каква позиция ще заемат новите лидери на Индия, която е третият по големина източник на въглеродни емисии в света. В същото време Индия заявява своята постоянна нужда от развитие.