14 Януари 2025, 01:50 Днес (0) | Вчера (0)

Отвореният код има нов враг: патентни тролове

13 Септември 2022 14:10 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 13 септември 2022, 11:49

Предстои дълга битка с множество съдебни дела, но общността има как да отвърне

В последно време патентните тролове започнаха усилено да атакуват разработчици и компании, боравещи с отворен код. Атаките им са се увеличили със 100% от миналата година. Но общността на отворения код има как да отвърне на удара.В ранните дни на отворения код неговият основен враг бяха съдебните дела за накърнена интелектуалната собственост, завеждани от частни компании. Те искаха да смажат проектите с отворен код, преди да станат смъртоносни съперници, пише TechNews.bg. Съюзниците на Linux обаче спечелиха голямата част от делата. И настана мир в света на софтуера с отворен код. Постепенно той бе масово възприет в бизнеса. Днес обаче патентните тролове са все по-голяма заплаха за разработчиците на софтуер с отворен код.
Видно е, че отвореният код е сполучлива концепция. Дори Microsoft видя грешката на своята вражда с Linux и днес го поддържа и споделя философията на отворения код. Това е добрата новина. Лошата новина е, че поради същия този успех патентните тролове – известни също като "лица за заявяване на патенти" (PAE) атакуват всички, които се възползват от силата на отворения код.
Неотдавнашният доклад "UnifiedPatents, Defending Open Source: An 2022 Litigation Update" показва, че атаките на патентни тролове срещу проекти с отворен код са на път да се увеличат със 100% спрямо 2021 г. Откъде идва тази прогноза?! В средата на годината, към 6 юни, патентните атаки срещу проекти с отворен код от страна на тролове вече се равняват на общия брой на делата за цялата 2021 г. Водещите 10 от тези атаки включват някои от най-известните тролове.
"Най-сложните и мощни глобални банкови и финтех компании по същество са се превърнали в технологични компании, които използват софтуер с отворен код, за да развиват и предоставят своите услуги в голям мащаб", казва Кийт Бергелт, главен изпълнителен директор на Open Invention Network (OIN).
По думите му, патентните тролове "изглежда се насочват към [въпросните фирми] поради тази причина, заедно с факта, че компаниите за финансови услуги в миналото не са били активни заявители на патенти".
Веднъж въоръжени със софтуерни патенти, троловете търсят компании, използващи софтуер с отворен код. След това троловете твърдят, че печелившият софтуер е "нарушил техния патент" и следователно бизнесът, който използва програмите с отворен код, им дължи пари. Твърди се, че в тази схема роля има и приятелска нагласа от определени съдилища.
"Решенията на съда относно допустимостта на патентите са станали толкова разнообразни и непредсказуеми, че имат сериозен ефект върху стимула за създаване на иновации във всички области на технологиите", казва съдията от Федералния апелативен съд в САЩ Полин Нюман.
"Жертвата не е само конкретният изобретател…; жертвите е и националният интерес [на всяка страна с] икономика, базирана на иновациите, и общественият интерес, [който се възползва от] плодовете на технологичния напредък", предупреждава Нюман.
Какво искат троловете – естествено, пари. Те настояват за заплащане за използването на тяхната патентна "работа". От финансова гледна точка това често работи, защото за атакувания е по-евтино да плати, отколкото да се бори в съда. И така, днес 71% от всички патентни дела срещу продукти с отворен код са заведени от тролове.
Изненадващо или не, обекти на атаки са дори компании, които имат ресурс, за да се защитават и да водят дълги съдебни дела – такива като технологичните корпорации Google, Samsung и Apple. Вярно е, че за троловете рискът да загубят или да не им бъде платено е голям, но пък и постъпленията могат да бъдат огромни, ако съдебните дела се увенчаят с успех.
За да се борят с явлението, групи като "Unified Patents" (консорциум от компании, борещи се с троловете) използват защита на база нищожност. С този подход техните адвокати и разработчици се стремят да докажат нищожност на патента, т.е. че той изначално е бил "боклук". Основание за това е, че много софтуерни патенти никога не е трябвало да бъдат одобрявани по едни или други причини.
Друг важен орган в тази нова война е OIN. Със своето огромно патентно портфолио OIN е най-ефективен срещу истински патентни атаки, а не толкова срещу тролове, но помага и в схватката с тях. Съвсем наскоро OIN помогна на GNOME Foundation да спечели дело, заведено от патентен трол.
Инициативата за отворен код (OSI) също е вдигнала меч и щит срещу троловете. Саймън Фипс, директор по стандартите и политиката на OSI, казва: "Тъжно е, че патентните наемници са готови да атакуват дейности на общността. Страхувам се, че можем да станем свидетели на по-нататъшно въоръжаване… в услуга на други програми – например в еволюиращия конфликт между старите компании за потребителска електроника и телефони и по-новите бизнеси, които са възпрепятствани от т.нар. "Стандартни основни патенти".
"Много сме закъснели за значими реформи в използването на патенти в Европа и САЩ, така че общностите на отворения код да могат да направят света по-добър без опити за данъчно облагане от "старата гвардия", смята Фипс.
Изглежда, че се задава дълга и ожесточена битка между троловете и защитниците на отворения код. За всички разработчици и потребители на софтуер с отворен код е важно да следят този конфликт и да са наясно с неговото развитие.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 13 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8981
GBP 2.4796 2.4887 2.3369
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив