В началото на 2024 г. по поръчка на Министъра на икономиката и индустрията Институтът за икономически изследвания при БАН разработи методология и направи цялостна оценка на загубите на България от неприсъединяването на страната към Шенгенското пространство по суша.
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно ще има за България, след като се присъедини към Шенгенското пространство по суша. Това са изчислили от Института за икономически изследвания при Българската академия на науките в специално проучване. То е проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и индустрията.
Според оценката на Института за икономически изследвания, общият финансов ефект за страната възлиза на 1.63 млрд. лв. годишно, включително:
- Преки разходи за тежкотоварния автомобилен транспорт и за производителите и износителите на стоки общо възлизат на 845 млн. лв., а пропуснатите ползи 545 млн. лв. Така преките и потенциалните ползи за износителите и вносителите и транспортните компании при премахването на граничния контрол на сухопътните граници възлизат общо на 1.39 млрд. лв. годишно.
- Българските граждани, посещаващи Румъния и Гърция, сега губят от престой 242 437 дни (около 24 млн. лв.).
- Ще спечелят и гражданите на Румъния и Гърция, които сега, преминавайки през българската граница, губят 217 998 дни.
- Престоите на границите имат изключително неблагоприятен екологичен ефект. Общият обем на генерираните CO2 емисии възлиза на 46 162 тона годишно.
- Фискалните преки ползи от присъединяването на България се оценяват на около 138 млн. лв.