Пазарът на труда вече се възстановява след кризата заради пандемията - това забелязват компании за набор на персонал. Свободните позиции са с 66% повече спрямо декември месец. И с 2% повече спрямо същия период миналата година, съобщава БНТ.
Християн Петков, платформа за набор на персонал: "Официално трудният момент от пандемията за пазара на труда приключи. Няма индикации от работодатели в България за конкретни мерки за съкращаване на хора или за свиване на назначаването на хора".
IT секторът остава сферата, в която има най-много обяви за работа - "63%, тоест почти 2/3 са в IT сектора".
Най-голямото увеличение обаче е в друг сектор - търговия и продажби. Моментната снимка сега показва, че ръстът е със 74% или 4600 обяви повече спрямо края на миналата година. Повече хора се търсят и за работа в хотелите. В Банско например липсата на кадри е почти целогодишна.
"Най-трудно се намират работници в домакинство и в кухнята. Хората излизат извън страната в търсене на по-добри условия", обяснява Иванка Банкова, мениджър "Продажби" в хотел в Банско.
Или иначе казано повече пари. Ако търсенето на служители у нас се е увеличило, идва въпросът дали работодателите са готови да дадат повече за тях.
Най-лесно работа се намира в големите градове. Във Видинско търсенето е трудно, от ухо на ухо и в Бюрото по труда. И изборът е между някои конкретни длъжности по програми за заетост.
Според Виолета Генчева от Бюро по труда - Видин най-търсени са: "Счетоводител - оперативен, гладач, машинен оператор-шиене, шофьор платформа, автотенекеджиия, учител в детска градина и педагог".
В цялата страна най-голяма необходимост от нови кадри имат работодателите от преработващата промишленост, държавното управление, търговията, хотелиерството и ресторантьорството, образованието и административните и спомагателните дейности.
Най-търсени на трудовия пазар през януари са служители, заети в сферата на персоналните услуги, машинни оператори, квалифицирани работници по производство на храни, облекло, дървени изделия, продавачи, шофьори, преподаватели.
От януари Агенцията по заетостта изчислява равнището на безработица на база преброяването от 2021 година. Данните сочат, че безработицата в първия месец на 2023 година е 5,2%. Регистрираните безработни са близо 158 000 - с около 4000 повече спрямо декември 2022 година. Работа през миналия месец са започнали около 12 000 души.