28 Декември 2024, 08:17 Днес (0) | Вчера (0)

Парламентът ще обсъжда въвеждане на глоба за пищяща аларма и санкциите с камерите на КАТ

12 Март 2014 09:39 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 12 март 2014, 09:28
Под лиценза на creativecommons

Очаква се днес депутатите да гласуват на първо четене промени в закона за движение по пътищата, които въвеждат глоба за пищяща аларма и повече възможности за санкции с камерите на КАТ

Измененията, внесени в края на ноември миналата година от правителството, са първа точка в проектопрограмата на парламента за тази седмица, която ще бъде гласувана в началото на днешното заседание.

 

Докато продължават дискусиите за нов Закон за движение по пътищата, депутатите ще обсъждат днес  близо 50-тата му поправка от 1999 година насам. Новите моменти прецизират налагането на глоби за нарушения, установени с камери, ограничават възможността коли с български номера да са собственост на чужденци, живеещи извън страната, въвеждат глоба за включваща се без повод аларма и създават режим за санкциониране на притежателите на автомобили, с регистрация в страни от ЕС.

Ако промените бъдат приети, записи от мобилните камери в колите на полицията вече ще могат да се използват за налагане на глоби за повече нарушения, не само за превишена скорост, но и за неправилно изпреварване, паркиране на забранено място, минаване на червено, шофиране в BUS-лентите и т.н. В края на януари тази година обаче Върховният административен съд да реши, че камерите на КАТ по пътищата могат да бъдат само стационарни и следва, че мобилните камери ще трябва да бъдат премахнати.

Друга новост е, че електронният фиш не е нужно да бъде подписан от длъжностно лице. Въвежда се и срок за издаването му – три месеца след заснемане на нарушението.

Въвежда се глоба от 20 до 150 лева за собствениците на автомобили, чиято аларма се включва без основателна причина или издава сигнали, наподобяващи тези на пътните превозни средства със специален режим на движение. Така за това провинение ще се налага същата санкция, като за неправилен престой или паркиране и управляване на технически неизправно превозно средство.

С промени в закона се цели да се спре практика граждани на страни от ЕС да шофират коли с български номера, които са купили у нас. Ако текстовете бъдат приети, преди прехвърлянето на собствеността на превозно средство на лице без адресна регистрация в България, ще трябва да се прекрати регистрацията му у нас и да се върнат номерата. За нарушаване на това изискване ще се налага глоба от 300 лева.

Въвежда се и изискване до месец от придобиването на ново моторно превозно средство, то да бъде регистрирано в местната община. Сега законът предвижда две седмици за предоставяне на копие от договора за покупко-продажба. За нарушение на новия текст глобата става 150 лв. Новост е и изискването в общината да се регистрират и купените в чужбина автомобили, дори ако те остават с чуждестранните си номера.

Промени в закона отменят и задължителния кръвен тест при установяване на шофиране след употреба на алкохол. В зависимост от желанието на водача може да се признаят данните на т.нар. дрегери, които анализират концентрация на алкохол в издишания въздух.

Новост е и възможността собствениците на пътни превозни средство да предоставят електронен адрес за кореспонденция във връзка с нарушения по закон. Тази опция обаче е възможно само ако те притежават квалифициран електронен подпис.

 

 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 27 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив