Съдът отмени наредба на здравното министерство, според която пациентът трябва да декларира, че ще плати лечението и изследванията си, ако си тръгне от болницата на своя глава
Пациентите няма да плащат за лечението си, ако преждевременно напуснат болницата. Това реши Върховният административен съд, който отмени наредба на здравното министерство, според която пациентът трябва да декларира, че ще плати лечението и изследванията си, ако си тръгне от болницата на своя глава, пише вестник "Сега".
Решението не е обжалвано от Министерството на здравеопазването, което трябва да заплати и разноски за водене на делото в размер на 20 лева.
Задължението беше регламентирано през 2011 година с промяна в наредбата за изискванията към устройството и вътрешния ред на болниците и подписано от тогавашния здравен министър Стефан Константинов. Според магистратите той е издал наредбата извън предоставената му от закона компетентност.
Според закона за здравето пациентът има право да откаже по всяко време предложената помощ, а лекарите не носят отговорност за забавеното лечение, припомнят съдиите.