В най-големия осигурителен фонд в страната, върху който ще се опре новата осигурителна реформа – Института за социално осигуряване (ИКА), средната пенсия не надхвърля 705, 89 евро
Гръцкият министър на заетостта Янис Вруцис заяви, че «Дълги години поддържахме една раздробена осигурителна система, скъпа, и главното несправедлива и неефективна. В новата осигурителна карта, която подготвяме методично, всичко ще се промени завинаги. При представянето на изследването, извършвано от Центъра за планиране и икономически изследвания, ще бъде доказано, че решенията са били пред очите ни, но ние или не ги виждахме, или още по-лошо – не искахме, или не смеехме да ги видим».
Данните на новата информационна система Helios за броя на пенсионерите и изплащаните пенсии в Гърция показват следното:
В държавния сектор средната пенсия е 1 011,8 евро.
В независимия Фонд на Банката на Гърция средната пенсия възлиза на 1 158,29 евро.
В осигурителния фонд на журналистите средната пенсия възлиза на 890,5 евро.
В осигурителния фонд на независимите професии (инженери, лекари и адвокати) средната пенсия достига 840,7 евро.
В най-големия осигурителен фонд в страната, върху който ще се опре новата осигурителна реформа – Института за социално осигуряване (ИКА), средната пенсия не надхвърля 705, 89 евро. При това в рамките на фонда съществуват големи разлики между отделните групи осигурявани.
За пенсионерите в частния сектор средната пенсия възлиза на 639,85 евро.
В същото време доста по-ниска в сравнение с миналото, но пък явно по-висока в сравнение с останалите, е средната пенсия на служителите в Националната електрическа компания (ДЕИ) – 1 372,35 евро.
В осигурителния фонд на упражняващите свободни професии средната пенсия е 735,69 евро.
И в рамките на този фонд обаче има големи разлики между отделните групи пенсионери. Така например пенсионерите в бившия фонд на свободните професии получават средна пенсия от 792,62 евро, спрямо 682,90 евро, които получават пенсионерите в бившия фонд на търговците или 567,04 евро средна пенсия във фонда на автомобилистите.
В осигурителния фонд на земеделците (ОГА) средната пенсия пък възлиза на 431,62 евро.
Единният фонд за допълнителни пенсии отпуска средна пенсия в размер на 181,03 евро.
Данните на информационната система Helios показват също така, че 664 736 пенсионери, или 25% от всички, получават пенсия под 500 евро. При това тази сума не е брутна, тъй като е изчислена преди удръжките за медицински грижи към фонда, и евентуалния данък към държавата.
Дори обаче ако увеличим скалата на пенсиите, в която се сумират основните и допълнителни пенсии, или други видове пенсии (напр. вдовишките), картината за положението на пенсионерите не се подобрява особено. Така 57% от пенсионерите, или 1 509 763 души, получават общ доход от пенсии под 800 евро бруто.
Общо средният доход от всички видове пенсии за месец юли за всички 2 656 855 пенсионери в Гърция възлиза на едва 869 евро бруто.