Работещите пенсионери да плащат данък общ доход и върху пенсията си или да получават по избор заплата или пенсия
Това е едно от предложенията за пенсионна реформа на Асоциацията на индустриалния капитал.
Според работодателската организация в много страни съществува практиката да не се получава пълна пенсия и пълна заплата едновременно, а облагането на пенсията с данък също е често срещано. Напомня се, че подобни ограничения имаше и в България до 1997 г. Като стимул за пенсионерите да работят се предлага да получават по-голям коефициент от общия за всяка допълнителна година трудов стаж.
Асоциацията настоява да не поставя под съмнение задължителния характер на капиталовия (втори) стълб, в т.ч. индивидуалните партиди и начина на управление. Ако се приеме идеята на Министерството на финансите осигурените да могат да прехвърлят всяка година парите си между държавния Сребърен фонд (първи стълб) и частните пенсионни фондове (втори стълб), да има преходен период, а новите норми да важат само за родените между 1960 и 1970 г.
Асоциацията подкрепя въвеждането на т. нар. мултифондове, които управляват парите на осигурените с различна степен на риска, между които хората да могат да избират.
Бизнесът настоява за дискусия и по изчисляването на индивидуалния коефициент. Темата влезе във фокуса на общественото внимание в началото на тази седмица след изказване на министъра на финансите Владислав Горанов. Според него частта от осигурителната вноска за пенсия, покривана от държавата (12%), както и държавната субсидия заради дефицита в НОИ (8%), не трябва да се отчита. Това обаче би ощетило в голяма степен хората, родени след 1959 г., формулата се изкривява и води до несправедливост, констатира работодателската асоциация.