Основната причина за спада е голямото увеличаване на добива в САЩ и Канада, както и очакванията Иран скоро да се върне на петролния пазар
Петролът сорт брент днес поевтиня до под 49 долара за барел. Сутринта сделки се сключваха и на нива от 48.93 долара. В ранния следобед обаче цената се покачи леко и към 14:30 ч. българско време достигна 49.20 долара за барел. Тя обаче е с с малко над 52 на сто по-ниска в сравнение с година по-рано. През миналия август суровината се търгуваше за около 104 долара за барел.
Цените на петрола се понижиха днес до шестгодишен минимум на фона на опасенията, породени от силния добив и забавянето на китайската икономика, която е голям потребител на енергийни суровини, предаде Асошиейтед прес.
Американсият лек суров петрол поевтиня до 41.35 долара за барел - най-ниската цена от началото на 2009 година, когато световната икономика бе в разгара на тежка финансова криза и рецесия. В по-ранната европейска сесия контрактите се търгуваха за около 42 долара за барел.
Основната причина за спада е голямото увеличаване на добива в САЩ и Канада, както и очакванията Иран скоро да се върне на петролния пазар. Междувременно обезценяването на китайския юан, направено в три поредни дни, повдигна опасения от забавяне на втората по големина икономика в света.
Дали, кога и в каква степен това поевтиняване ще се отрази на цените на горивата у нас и трудно да се прогнозира. Обичайно дори и при такива големи спадове в цената на суровината, отражението им върху вътрешния пазар е в по-малка степен и с голямо закъснение. Икономисти обясняват, че причината за това е, че не може търговците на горива на всеки няколко минути да актуализират цените си в унисон с международните цени, тъй като имат и подписани договори с производители и доставчици.
Причината намалението да не е в очаквания от потребителите размер пък се дължи на факта, че около 40 на сто от крайната цена на горивата се формира от акциза и ДДС.