Стихията се разгоря на 17 август в националната гора Станислаус, но причината все още е неизвестна. В понеделник органите съобщиха, че огънят е овладян на 15%, което е напредък от 2-та процента в петък
Големият горски пожар, горящ в Калифорния от десет дни, вече е обхванал 600 квадратни километра, съобщиха местните власти, цитирани от Би Би Си. Стихията бушува в непосредствена близост до националния природен парк "Йосемити" и застрашава около 5000 домове и някои от световноизвестните гигантски секвои.
Последната лоша новина е, че дъжд от пепел се изсипва върху ключовия язовир "Хеч Хечи", който доставя 85% от питейната вода на Сан Франциско и захранва една от водноелектроцентралите на града. При все това, властите уточняват, че качеството на питейната вода все още е добро. Те са започнали да местят водата до по-ниско намиращи се язовири и осъществяват постоянен мониторинг на нейния състав.
В понеделник органите съобщиха, че огънят е овладян на 15%, което е напредък от 2-та процента в петък. Тежкият терен и силните ветрове обаче продължават да затрудняват работата на близо 2800-те огнеборци. "Този пожар не спира да поставя пред нас всички предизвикателства, които могат да съществуват при пожар", казва Даниел Бърлант от Калифорнийския департамент по горите и защитата от пожари. Видимостта в района е спаднала до 30 метра заради пушека. Стихията се разгоря на 17 август в националната гора Станислаус, но причината все още е неизвестна.
Губернаторът на Калифорния Джери Браун вече обяви бедствено положение за Сан Франциско, който отстои на 220 километра от пламъците, които обаче застрашават далекопроводите, снабдяващи града с електричество. Две от трите водноелектроцентрали бяха спрени, което принуди местното електроразпределително дружество да похарчи 600 000 долара за покупката на ток на свободния пазар. Извършват се и евакуации.
Огънят вече достигна езерото Илийнър, което е в покрайнините на "Йосемити", но все още е на 32 километра от основните туристически райони на парка. По тази причина засега той няма да затвори врати. Статистиката показва, че през лятото природната област посреща до 15 000 посетители на ден.
Достъпът до териториите на северозапад от "Йосемити", включително до "Хеч Хечи" и Илийнър, е ограничен още от миналата седмица. Част от близката магистрала, която е един от трите входа към западната страна на парка, също е затворена.
Това е един от 50-те големи горски пожара, които бушуват в момента в западната част на Щатите. Липсата на дъжд и сняг през последната година беше причината за избухването на 5700 пожара досега.