Приватизацията е ключов елемент за спасителния пакет в размер на 10 милиарда евро, който Кипър договори със страните от еврозоната и Международния валутен фонд преди година
Днешният ден е особено критичен за Кипър, тъй като в парламента на островната държава ще се обсъжда законопроектът за приватизация, който бе коригиран и повторно внесен за одобрение заради вълната от протести, съобщават вестниците в Никозия, цитирани от БТА.
Подновените дебати се очаква днес отново да изведат на улиците служители на подлежащите на приватизация държавни предприятия - Кипърската електрическа компания, телекомуникационна компания и кипърската пристанищна администрация.
В. "Филелефтерос" пише, че проектът влиза за гласуване в пленарна зала в 12 ч. За тогава са определени и протестите, свикани от синдикатите на държавните служители.
Законопроектът за приватизация, който бе отхвърлен миналата седмица, е ключов, тъй като приемането му се изисква от международните кредитори, за да може страната да получи следващия транш от спасителната международна помощ.
Дебатите по него стават в момент, когато президентът Никос Анастасиадис се готви да направи широк ремонт на кабинета, след като четирима министри от коалиционния му партньор Демократическата партия напуснаха правителството заради несъгласие.
В. "Политис" уточнява, че парламентът се събира днес, ден преди крайния срок, който кредиторите на страната определиха за одобряването на проекта, за да отпуснат транша от 236 милиона евро.
Приватизацията е ключов елемент за спасителния пакет в размер на 10 милиарда евро, който Кипър договори със страните от еврозоната и Международния валутен фонд преди година. Обсъждането на проектозакона премина на фона на масови протести на служителите на водещите държавни предприятия.