Германецът получава пенсия в продължение на средно 18,5 години. В зависимост от пола и провинцията обаче се забелязват доста големи разлики
Жените в източната част на страната например взимат повече от тези на запад.
В Германия излизането в пенсия на 67-годишна възраст продължава да е твърде оспорвана тема. Включително заради това, че вдигането с 2 години на пенсионната възраст дори не покрива увеличената средна продължителност на живота през последните 15 години: тъй като германците живеят все по-дълго, то съответно нараства и времето, през което те получават пенсия.
Миналата година то е било средно 18,5 години. За сравнение - през 1995 година продължителността на времето за получаване на пенсия в Германия е било само 15.8 години.
Тези данни бяха обявени наскоро от Германския съюз за пенсионно осигуряване. От тях става ясно, че жените живеят средно с 4,5 години по-дълго от мъжете. Една германка получава пенсия в продължение на средно 20.9 години, докато средностатистическият германец живее само 16.2 години в пенсия. Тук увеличението при жените е с 2.7 години, а при мъжете - с 2.6 години.
Това са усреднените стойности. В зависимост от няколко фактора обаче се забелязват и твърде големи различия. Например по отношение на пенсиите в старите и новите германски провинции. Жените-пенсионерки в някогашната ГДР прекарват средно по 22.4 години в пенсия, което е с почти 2 години повече, отколкото тези в западните провинции. Обърната е тенденцията при другия пол - мъжете-пенсионери на Запад получават пари за старост по-дълго от тези в източните провинции - съответно 16.5 и 14.9 години.
Сериозни разлики има и по отношение на размера на пенсиите в зависимост от пола и провинцията. Докато един "западен" пенсионер получава средно между 1 050 и 1 200 евро държавна пенсия, то "източният" му събрат трябва да преживява със 150 евро по-малко на месец. Много по-големи са разликите при жените, което се дължи на различните трудови биографии на Запад и на Изток.
Тъй като в бившата ГДР жените масово са работели, съответно когато навършват пенсионна възраст могат и да разчитат на по-висока държавна пенсия от жените в западните провинции. С езика на цифрите: докато всяка пета пенсионерка на Запад получава от държавата между 150 и 300 евро месечно, то 1/3 от жените-пенсионерки в източните провинции има на разположение между 600 и 750 евро на месец от пенсия.
Друга интересна тенденция засяга увеличаването на средната възраст, в която германските граждани излизат в пенсия. През последните 15 години тя се е увеличила от 62,4 на 63,5 години средно за цялата страна. По провинции - средностатистическият "западногерманец" излиза в пенсия на 63,8 годишна възраст, а "източногерманецът" - при навършването на 62,2 години.