Пострадали от наводнението в района на хуманитарната гимназия в Добрич излязоха на протест пред общината, настоявайки незабавно да бъде почистено дерето
Хората са гневни, че местната власт не спази собствения си план за действие при наводнения, който е приет 2008 г. и актуализиран през 2012 г.
Заради затлаченото дере от общо три ръкава е проходим само един и това е една от причините за бедствието, сполетяло града на 20 юни, убедени са протестиращите. При последния проливен дъжд на 14 юли отново има залети с вода имоти.
Протестиращите обвиняват компетентните органи в безотговорно отношение. Според тях местната власт все още не е разбрала причината за наводнените имоти. Мнението им е, че не дъждът е основният виновник за приливната вълна, заляла над 700 къщи в района. Те цитират становище на РИОСВ, според което стената на язовира в с. Плачи дол и съоръженията към нея са в неизправно неработоспособно техническо състояние. Същият язовир е включен в списъка на потенциално опасните. Според тях водоемът е предизвикал приливната вълна в Добрич.
Хората са гневни и заплашват да не плащат данъци. Поискаха опровержение на разпространена от пресслужбата на общината информация, че кметът Детелина Николова е обходила в съботния ден наводнените райони. Никой от живеещите там не я е виждал на посочената дата. Посетила е района ден след наводнението заедно с президента Росен Плевнелиев и оттогава не е идвала в засегнатата зона, уточняват живеещите там.
Участниците в протеста дават 10-дневен срок на местната власт да предприеме действия по почистване на дерето, както и да отговори на въпросите им кога ще бъдат обезщетени пострадалите.
"Ако в рамките на този срок не получим отговор, ще предприемем ефективни граждански действия и ще търсим правата си", завършва отвореното писмо на протестиращите. След протеста от общината разпространиха обещанието на кмета Николова лично да се срещне с пострадалите от наводнението и да отговори на въпросите им.