Новият шеф на здравната каса д-р Глинка Комитов казва, че това ще се промени. Той иска и касата сама да може да преценява дали да сключва договори с болници, което предлагат широко използвани медицински услуги
31.2% от българите са постъпвали за лечение в болница през 2014 г. За сравнение процентът на хоспитализациите за същия период в Европейския съюз е 17.8. Това съобщава управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Глинка Комитов в интервю за "24 часа".
Той изнася данни, от които се вижда, че от 2002 г. насам хоспитализациите в страните от ЕС остават сравнително непорменени, докато в България процентът на постъпвалите в болници постоянно нараства. Според Комитов със заработването на единната регистрационна система, която ще подава данни по електронен път от болниците към НЗОК, това ще се промени и ще доведе до спад на приемите.
"Гарантирам, че тази година няма да има 2 096 802 хоспитализации, колкото са били през 2014 г. и сме дали 1 млрд. лева", казва управителят на здравната каса. Той обаче не се ангажира с прогнози какъв ще бъде спадът при хоспитализациите.
Глинка Комитов предлага също НЗОК сама да решава дали да сключва договор с дадено лечебно заведение, което предлага медицински услуги, налични вече в достатъчни количества. "Добре разбирам риска от субективизъм, както и от корупционна практика - поемам риска да съм в този риск, нека ме проверяват. Заради 15 г. страх от такива мерки стигнахме до това разходите да растат постоянно, а качеството да е същото, даже и да пада", заявява той.
По думите му, ако се случат разделянето на пакета от медицински грижи на основен и допълнителен и електронното здравеопазване, парите за здраве ще стигат за много повече неща.
"Трябва да има логика и аргументация, когато лечебните заведения получават определено финансиране, а не да се плаща всичко след телефонно обаждане", казва Комитов и допълва, че като шеф на НЗОК той няма да допусне подобно нещо, дори да е начело на касата само за 3 дни.