Бивши и настоящи правителствени служители от Румъния и България са получили забрана за пътуване в САЩ, съобщи зам.-помощник държавният секретар на САЩ за Европа и Евразия Хойт Ий по време на изслушване в американския Конгрес
То се е случило на 19 май във връзка с оценка на рисковете в бъдещите отношения между САЩ и Унгария. Информацията се появи и в румънския вестник "Ромъния либера", който цитира американското посолство в Букурещ, според което редица румънски официални представители, обвинени в корупция, имат забрана за влизане в САЩ. Не са посочени имена, като румънското министерство на външните работи съобщи, че не е било информирано във връзка със забрана, наложена на румънски граждани. Според изданието досега се знае само за един случай на забрана - за бившия премиер-социалдемократ Адриан Нъстасе.
На изслушването Хойт Ий бил запитан дали САЩ не прилагат различен стандарт към Унгария в сравнение с Румъния и България. Според Хойт Ий не може да става дума за различни стандарти при положение, че съществуват "бивши и настоящи румънски и български правителствени служители, които са получили забрана за пътуване в САЩ заради корупция".
От Американското посолство у нас коментират, че: "Визовите данни са поверителни, според законите на САЩ. Посолството не обсъжда подробности по индивидуални визови въпроси. Държавният департамент е установил, че някои български и румънски граждани не отговарят на изискванията за издаване на виза възоснова на осъдителни присъди за престъпна дейности, включително участие и получаване на облаги от корупционни схеми."
"Клуб Z" цитира говорителят на външното министерство у нас Бетина Жотева, според която ведомството не е било уведомено за подобно решение.
През 2010 година стана известно, че американската виза на тогавашния депутат от БСП, сега от АБВ и бивш вътрешен министър Румен Петков е отнета заради информация, че той е бил въвлечен в някакъв вид престъпна дейност.
Изслушванията в подкомисия на Камарата на представителите по европейски и евроазиатски въпроси се състояха в контекста на влошаване на отношенията между САЩ и Унгария. До ситуацията се е стигнало заради авторитарния уклон на правителството на Виктор Орбан, както и вследствие на решението на Държавния департамент да забрани достъп до американска територия на шестима унгарски официални представители, сред които най-известното име е на ръководителката на унгарската данъчна служба Илдико Вида, съобщава още в. "Ромъния либера", цитиран от БТА.
Според изданието румънското правителство е длъжно да поиска официално да бъдат огласени имената на отговорните румънски представители, които са получили забрана за влизане на американска територия, защото в противен случай единственият извод, който се налага, е че правителството на Виктор Понта приютява корумпирани лица, смятани за нежелани от най-големия стратегически партньор на Румъния.