25 Април 2024, 18:33 Днес (14) | Вчера (12)

Правителството прие проекта за нов НК

15 Януари 2014 14:51 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 15 януари 2014, 15:16
Булфото

Златанова декларира, че е готова за дискусия по другия според текст – този, предвиждащ затвор за работодатели, които не плащат, осигуровки

Министерският съвет прие проект за нов Наказателен кодекс.

"Това е вторият най-важен закон след Конституцията и той има отношение към абсолютно всеки един гражданин на страната", заяви вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова, представяйки основните моменти от проекта за нов Наказателен кодекс. Златанова подчерта, че приетите днес текстове са професионалното мнение на юристите и предстои дискусията да продължи.

Вицепремиерът  напомни, че настоящият Наказателен кодекс е в сила от 1968 г., до сега е изменян близо 100 пъти, а общата част на проекта за нов кодекс е предложен за обсъждане още преди две години.

Проектът на нов Наказателен кодекс възпроизвежда значителен брой разпоредби, които са класически за наказателното ни право и в частност за българската традиция. Използван е законотворческият опит на българския законодател от 1896 г. до наши дни. Отчетена  е  тълкувателната практика на Върховния касационен съд.  Наред с това са взети предвид и международните задължения на българската държава в областта на противодействието на престъпността и на първо място – тези, които произтичат от наказателното право на Европейския съюз.

Златанова обърна внимание, че в Общата част на проекта са предложени множество нови решения в сравнение с действащия Наказателен кодекс от 1968 г., например, предложената нова уредба на залавянето на престъпник.

В проекта е предложено законодателно решение на сложен и труден за практиката проблем – този за съчетанието на множество престъпления, част от които съставляват съвкупност, а други – престъпления, представляващи рецидив.

Предлага се и система на наказания, съществено променена в сравнение с тази на Кодекса от 1968 г. Тя включва седем вида наказания: лишаване от свобода, пробация, конфискация, глоба, лишаване от права, порицание и доживотен затвор.

 Лишаването от свобода остава основното сред предвидените наказания. Доживотният затвор без замяна отпада поради това, че се възприема в днешно време като твърде нехуманно, заради отсъствието на каквато и да е перспектива пред осъдените на това наказание.

Вицепремиерът Златанова изтъкна новата уредба на наказанието пробация. То ще се налага винаги заедно с лишаване от свобода, което по-тежко наказание осъденият ще изтърпява в случай, че без уважителна причина не изпълнява пробационните си задължения.  Така се избягва сегашното ревизиране на влязла в сила присъда чрез замяна на пробацията с лишаване от свобода, което е в противоречие с Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи и с Международния пакт за граждански и политически права, които забраняват преразглеждане на влезли в сила присъди.

В приетия проект е предвиден и нов вид наказание лишаване от право за чужденци, които не са граждани на Европейския съюз – забрана да пребивават в страната и да преминават през нейната територия за срок от три до десет години, което наказание те ще изтърпяват след изтърпяване на наказанието лишаване от свобода. Съществуващата понастоящем възможност за отнемане на придобитото чрез престъпление имущество е допълнена в съответствие с международните задължения на страната. 

С проекта е възприет нов подход за криминализиране на престъпленията тероризъм и финансиране на тероризма.

Друг текст формулира съставите на престъпленията,  свързани с използване на информационни системи.

Отнемането на орган, тъкан, телесна течност или клетка вече е обявено за самостоятелен вид престъпление, доколкото извършеното не съставлява по-тежко престъпление.

Закрилата на децата е разширена с уреждането на нов вид престъпление – търговия с деца.

Вицепремиерът подчерта, че с оглед на изключителния обществен интерес и реакция, от проекта отпадна като престъпление непозволеното фотографиране, филмиране, записване или подлагане на друго подобно действие. Понастоящем тези деяния са забранени от Конституцията, като срещу тяхното осъществяване има гражданскоправен ред за защита.

"За първи път се криминализира опитът за налагане на цензура в медиите", изтъкна вицепремиерът. Златанова каза, че разработването на изцяло нов Наказателен кодекс е залегнало в Концепцията за Наказателна политика 2010-2014, приета с решение на Министерския съвет на 08 юли 2010 г.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 25 Април 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8302
GBP 2.4796 2.4887 2.2756
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив