Причина за неразбирателството са искания от тройката като намаляване на обезщетенията при уволнение, увеличаване на пенсионната възраст и шестдневна работна седмица
За блокада в преговорите между Атина и тройката международни кредитори пишат днес гръцките вестници, цитирани от БТА. Причина за неразбирателството са искания от тройката като намаляване на обезщетенията при уволнение, увеличаване на пенсионната възраст и шестдневна работна седмица.
Вчера инспектори от Международния валутен фонд, Европейската комисия и Европейската централна банка имаха седемчасова среща с министъра на труда Янис Вруцис, като се очаква преговорите да продължат днес и утре.
Правителството на Андонис Самарас се опитва да приключи пакета с нови рестриктивни мерки на стойност 13.5 милиарда евро, който е от съществено значение за отпускането на поредния транш от международната финансова помощ за Атина.
Исканията на кредиторите за незабавни промени в трудовите отношения и уволнения на държавни служители блокираха разговорите, пише вестник "Нафтемборики".
Напрежение е предизвикал документ на тройката, с който се иска намаляване с между 30 и 50 на сто на обезщетението при уволнение в частния сектор, съкращаването на 15 хиляди държавни служители до края на тази година, увеличаване на възрастта за пенсиониране с две години, либерализация на затворените професии. Тези искания са довели до острата реакция на ресорните министри.
За сериозни разминавания между двете страни пише и вестник "Етнос", като посочва, че на масата на преговорите се поставя и искането за шестдневна работна седмица. Вестник "Имерисия" пише, че тройката предлага максималното обезщетение за уволнение в частния сектор да е 12 месечни заплати, а не 24, както в момента.
Кредиторите искат и намаляване на предизвестието за уволнение и по-голяма гъвкавост на работното време, което да е съобразено с нуждите на компаниите.
Според вестник "Та неа" исканията на тройката за частния сектор, който е най-засегнат от кризата, са неприемливи. В редакционен коментар на изданието се посочва, че няма никаква полза за една икономика с 25% безработица от по-ниски обезщетения. Със сигурност трябва да се стигне до споразумение с кредиторите, но това не означава, че трябва да се приемат промени, които ще превърнат трудовия сектор в джунгла, отбелязва вестникът.