Един от аргументите на ЕС за лятното часове време е, че броят на сърдечните удари или на автомобилните инциденти по това време на годината е по-нисък
С между 10 и 12% се увеличават инфарктите в първите 2-3 дни след преминаването на лятното часово време. За това алармира кардиологът доц. Сотир Марчев в предаването "Здравей, България” по Нова телевизия. "Ние сме едно недоспало общество и когато на тези хора им вземеш още един час сън, става наистина опасно за здравето им”, казва лекарят.
Според него изследванията в САЩ показали и по-голям негативен ефект върху кардиосистемите на гражданите - ръста на инфарктите при смяната на времето при тях е двоен от този в ЕС - 25%.
Доц. Марчев обясни, че един от аргументите на ЕС за това лятното часове време да остане е, че броят на сърдечните удари или на автомобилните инциденти по това време на годината е по-нисък:
"Катастрофите са по-малко, защото караме на по-светло”.
"Някои страни като България печелят, защото имаме един много кратък туристически сезон и със смяна на времето събуждаме туристите един час по-рано – караме ги малко по-рано да ходят на плажа, да
консумират и да харчат”, коментира кардиологът.
Според него за сметка на това наесен инфарктите намаляват, защото хората спят един час повече.