Европеец, изпаднал в затруднение или беда в страна извън ЕС, вече ще може да се обръща в кое да е посолство на страна от Евросъюза за помощ, все едно че е неин гражданин
Това предвижда най-новата директива на ЕС за пътуванията на европейците. Това означава, че ако на българин бъде откраднат паспортът в Доминиканската република, например, където България няма дипломатическо представителство, той може да се обърне към френската или британската мисия.
Директивата е резултат от тригодишни преговори, а целта й е да се подобри координацията при евакуацията на европейски граждани в случай на конфликт или природно бедствие в трета страна.
Мярката се отнася за всички европейски граждани, пътуващи или живеещи в страни, където нямат нито посолство, нито консулство. По данни на комисията само в четири държави в света има дипломатически представителства на всичките 28 членки на ЕС. Това са САЩ, Русия, Китай и Индия.
"Директивата укрепва правото на гражданите на ЕС на равна консулска защита и допринася за засилването на европейската солидарност в трети страни", коментира еврокомисарят по правосъдието Вера Юрова.
Директивата налага на страните членки да осигурят на молителите същата помощ, каквато биха оказали на собствените си граждани, и на същата цена. Страната, от която е потърсена помощ, трябва да действа, консултирайки се със страната, от която произхожда молителят.
В зависимост от страната, където са базирани, посолствата могат също така да се споразумеят, за си разпределят непредставените европейци.
Европейският парламент се прозинесе през 2012 г. с голямо мнозинство за подобни правила, като посочи като пример трудностите, които са срещнали европейски граждани при избухването на либийската криза или по време на катастрофалните цунами в Япония.
Страните - членки имат срок до 1 май 2018 г., за да приведат законодателството си в съответствие с новата директива.