Природни бедствия са нанесли щети на застрахователитеза 12 млрд. долара през първото полугодие, а общите загуби за икономиката се изчисляват на 26 млрд. долара
Загубите за икономиката като цяло и за застрахователната индустрия през първото полугодие са умерено ниски. Щетите се изчисляват на 26 млрд. долара, а загубите за застрахователите – на около 12 млрд. долара, сочи проучване на германския презастраховател Munich Re, публикувано на сайта му.
Близо 85 на сто от щетите от бедствията са на територията на САЩ след серия торнада и горски пожари, проливни дъждове, градушки и мълнии.
За сравнение усреднената стойност на щетите за икономиката за последните десет години е в размер на 76,5 млрд. долара, а ликвидираните от застрахователния сектор щети – за 19,2 млрд. долара.
Природата е отнесля от януари до края на юни 3 500 човешки живота, като средно за последните десет години от природни катаклизми за периода са загивали 53 хил. души.
Природните бедствия обаче зачестяват – през първото полугодие са регистрирани 450 катаклизми при средно 395 за последното десетилетие.
Полугодието през миналата година беше най-унищожителното заради земетресението и последвалте вълни цунами в Япония, както и земетресението в Нова Зеландия. Тогава беше регистриран и абсолютния рекорд по опустошителност – за икономиката общите щети надхвърлиха 302 млрд. долара, а застрахователите загубиха 82 млрд. долара.
"Загубите през първата половина на 2012 г. са сравнително ниски”, посочва един от авторите на проучването - Торстен Жеворек.
Статистическите данни за първите шест месеца до края на юни бяха доминирани от екстремни метеорологични събития в САЩ. Около 85% от застрахованиите щети и 61% от общите загуби са на сметката на САЩ при 65% и 40% усреднено от 1980 г. насам.
Торнадо-сезонът тази година започна по-рано от обичайното в САЩ. В редица щати стихията унищожи или повреди 180 хил. жилища, отне над 40 човешки живота и нанесе щети за 4 млрд. долара, от които застрахователите изплатиха 2,3 млрд. долара.
По думите на Петер Хопе, ръководител на отдела Гео Рисковев Munich Re, фактор, който предизвика големия брой на торнадо през пролетта вероятно беше топлата зима и продължаващата активност на феномена „Ла Ниня”.
В Европа щетите от природните бедствия също отстъпват от средните за последното десетилетие. Оценката им спрямо загубите в световен мащаб е за 16% (4 млрд.долара) щети за икономиката и 10 процента или 1,3 млрд. долара за застрахователната индустрия.
Най-тежки щети нанесоха зимната буря „Андреа” и земетресенията в Италия. България също пострада след серия трусове в района на Перник.
Азия и Тихоокеанския регион бяха пощадени през първата половина на годината. Китай пострада най-силно. Наводнение засегна редица провинции на страната през май, нанасяйки щети за около 2,5 млрд. долара.