Средно 27 млн. души годишно са принудени да напуснат домовете си си заради бедствия през последното десетилетие. Рязко покачване се отчита през 2010 г., когато техният брой достигна 42 млн. души
През 2013 г. природните бедствия са принудили три пъти повече хора да напуснат домовете си, отколкото войните, сочи проучване на Норвежкия съвет по бежанците, цитирано от британския вестник "Гардиън". Изследването показва, че броят на разселените заради бедствия хора се е увеличил два пъти от 70-те години насам.
"Комбинацията от огромни природни катастрофи и стотици по-малки такива масово разселват хора в много повече страни от тези, в които има войни или други конфликти", каза Ян Егеланд, секретар на Норвежкия съвет по бежанците. Егеланд се надява по време на срещата за климата на ООН следващата седмица последните открития да накарат световните лидери да предпазят хората от бъдеще, застрашено от множество бедствия.
Според "Гардиън" миналата година е била аномалия в статистиката, тъй като много хора са били принудени да напуснат домовете си заради войни. "Бедствията са подценени като фактор, който засяга десетки милиони хора всяка година", допълва Егеланд.
Някои от по-големите катастрофи като тайфуна "Хаян" във Филипините привличат международно внимание, но по-малките като наводнения и бури често остават нерегистрирани. Според Егеланд броят на пострадалите при не толкова мащабни бедствия вероятно е по-висок.
Средно 27 млн. души годишно са принудени да напуснат домовете си заради бедствия през последното десетилетие. Рязко покачване се отчита през 2010 г., когато техният брой достигна 42 млн. души.
Най-застрашени от катаклизми са хората в развиващите се държави. Според проучването 80% от разселените през последните пет години са от Азия. Тенденцията се запазва и през 2013 г., когато почти 19 млн. от 22 млн. разселени са били азиатци.
През последните години се е увеличил и рискът от големи бедствия. Неговият ръст е изпреварил урбанизацията и увеличаването на населението. От 70-те години насам човечеството се е удвоило, а броят на хората, живеещи в градовете, се е утроил.
Масовата миграция към по-големите населени места излага все повече хора на риск, сочи изследването, особено в Азия – най-уязвимия към природни бедствия континент.