Учени предупреждават за нова икономическа бомба – този път от ледовете на Северения океан
Общите икономически загуби от природни катастрофи през първото полугодие в света прехвърлиха $85 млрд. Това е с $10 млрд. повече от аналогичния период на миналата година, сочи ново изследване на AON Benfield - Global Catastrophe Recap. Въпреки това, загубите за полугодието са с 15% по-малко от средния показател на загубите през последните 10 години – от 2003-та до 2012-та, който възлиза на $100 млрд.
19 природни катастрофи са регистрирани през първото полугодие, като икономическите загуби от тях превишават $1 млрд.
По данни на AON Benfield, обемът на застрахователните загуби за полугодието на 2013-та е $20 млрд, което е с около 20 на сто по-малко от средното ниво през последните 10 години - $25 млрд.
Сред най-големите от гледна точка на икономически загуби природни катастрофи анализаторите открояват наводненията през май-юни в Централна Европа. В резултат на водната стихия загинаха 23 души, а загубите възлязоха на $22 млрд. В тези наводнения „потънаха“ 42% от общата сума на икономическите загуби от всички природни катастрофи за шестмесечието.
Априлското земетресение в Китай отне живота на 196 души, а удари финансово света с $14 млрд.
Слава Богу, никой не загина при катастрофалната суша в Бразилия, ударила страната през януари и продължила 6 месеца, но бедствието унищожи $8,3 млрд. от световната икономика. Друга суша, този път в Китай, но също 6 месеца, бе оценена на $4,2 млрд.
Американското мощно торнадо от Оклахома уби 29 души и разруши 13 000 домове и сгради, като отнесе $4,5 млрд.
И докато експерти изчисляват загубите от вече станали бедствия, група британски и холандски учени от Кеймбриджкия университет и от Ротердамския университет Еразмус изчислиха възможните икономически
загуби от глобалното затопляне в Арктика.
Световната икономика ще плати $60 трлн, ако метанът, който се крие под изтъняващия леден слой на Източносибирско море намери път до повърхността. Според учените 50-те гигатона метан ще ударят
катастрофално човечеството. Загубите от тази икономическа бомба се равняват на обема на световната икономика, която през миналата година генерира около $70 трлн.
Докладът на AON Benfield: AON Benfield.pdf