В новия отчет на Бюрото на ООН по снижаване на риска от бедствия се съобщава, че 90% от всички големи катастрофи на Земята за последните 20 години са били предизвикани от капризите на времето
Накратко за мащабите на щетите и брой на жертвите пише Popular Science. Наводнения, суши, бури, аномални жеги и други явления (по цял свят са преброени 6457 стихийни бедствия за тези години) са убили 606 000 души и са лишили от здраве, покрив и имущество още 4,1 милиарда. Общите щети от тези катастрофи са около 1,89 трилиона долара.
Изчисленията на ООН са въз основа на международната база данни за катастрофите (International Disaster Database, EM-DAT). Стихиите попадат в групата катастрофи от природен характер заедно с геоложките (земетресения, изригвания на вулкани, цунами), биологични (ендемии) и внезапни (метеорити).
Втората голяма група са техногенните катастрофи. Войни, терористични актове и подобни съзнателни разрушения не се отчитат от системата.
За да попадне в базата данни, бедствието трябва да е довело до гибелта поне на десет души, да засегне сто или повече души или да накара властите да обявят извънредно положение.
Учените отбелязват неочаквано голямата разрушителна сила на природните явления в сравнение с други типове катастрофи.
Най-често се случват наводнения – почти половината от отчетените бедствия за последните 20 години. Но урагани и тайфуни са отнели живота на много повече хора – 242 000 (като 138 000 са загинали само от един циклон, който е връхлетял Мианмар през 2008 година).
Аномалната жега се оказала смъртоносна преди всичко за развитите страни – от нея са загинали 148 000 души, основно в Европа.
Експертите се опасяват, че продължаващите климатични промени ще доведат до още по-разрушителни бедствия. Ръстът на температурите влияе на времето и води до повишаване на морското равнище, отбелязват учените.
През 2005-2014 година свързаните с природни стихии бедствия са били с 14% повече, отколкото през 1995-2004 г. (335) и с 90% повече, отколкото през 1985-1994 г.