Основната причина за поевтиняването на петрола в световен мащаб, а от там и на горивата, е спадналото потребление
Основната причина за поевтиняването на петрола в световен мащаб, а от там и на горивата, е спадналото потребление. В същото време по цена на производител бензините у нас са сред най-скъпите в ЕС. Това коментираха в сутрешния блок на Би Ти Ви Андрей Делчев, председател на петролната и газова асоциация и Трайчо Трайков, бивш министър на икономиката и енергетиката.
В България крайните цени на горивата по традиция са сред най-ниските в ЕС, но това не се отнася до стойностите, които се виждат като от тях се махнат акцизът и ДДС, посочи Трайчо Трайков. Той допълни, че между 15 и 18 страни от ЕС имат по-ниски производствени цени от тези в България като избегна да отговори на въпроса на какво се дължи това.
"В Гърция, например, производствената цена на бензина е 55 цента, а в България - 63 цента при средно за ЕС – 62 цента", посочи той.
При дизеловото гориво в 20 от 28 страни в ЕС цената на производителя е по-ниска от тази в България.
Според Трайков това не е логично и пазарът би трябвало да елиминира тази пазарна деформация, но това не се случва.
Като доста фрагментиран и доста конкурентен определи пазарът на горива у нас Андрей Делчев. Според него, ако някой си позволи да държи висока цената на горивата, веднага започва внос. "Тоест, не сме зависими само от производството на "Лукойл България", посочи той. Делчев припомни, че в миналото при повишаването на крайните цени на горивата Комисията за защита на конкуренцията на два пъти е разследвала пазар за картел, но за разлика от други сектори в този не е открила забранени от Закона за защита на конкуренцията споразумения.
Според експерта разкритите наскоро при проверка случаи на продажба на некачествени горива са били изключително в така наречените ведомствени бензиностанции. Такива случаи нямало в големите вериги.
"Важното е да се намери балансът между контрола на този пазар и защитата на конкуренцията", смята Делчев.
През последния месец цените на петрола силно се понижиха като това, според него, се дължи основно на спадналото потребление в световен мащаб. Причина за това пък е, че САЩ от вносител са се превърнали в износител заради собствени си добив. Така страната е преодоляла своята зависимост от външни доставчици. Подобна е ситуацията и в Канада, обясни Делчев.
Той допълни, че това е довело до по-голямо от търсеното предлагане на пазара на петрол в момента. В допълнение поскъпването на долара също се отрази на цената на петрола.