03 Януари 2025, 12:07 Днес (0) | Вчера (0)

Промяна в ДДС удря 7000 фирми

30 Януари 2017 09:16 в. Стандарт по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 30 януари 2017, 09:21

Дружествата трябва да се регистрират по закона или да бъдат прекратени до 31 януари. От началото на 2017 г. всички документи, които се изискват от НАП, трябва да са нотариално заверени

Промени в Закона за ДДС, направени в края на миналата година, удрят близо 7000 дружества в страната. Те трябва да се регистрират по ДДС до 31 януари 2017 г., или да бъдат прекратени, ако искат да избегнат плащането на сериозни глоби, пише в. Стандарт.

С гласуването на последните промени в Закона за ДДС депутатите решиха: неперсонифицирано дружество, в което участва съдружник, регистриран по ДДС, също трябва задължително да бъде регистрирано по закона. Тези промени влязоха в сила от началото на 2017 г. Промяната се отнася предимно за консорциумите, които се правят от няколко фирми с единствена цел да участват в обществени поръчки. Като с решението на депутатите изкуствено се създава проблем за всичките заварени случаи.

Промените в законодателството гласят, че за всички заварени случаи, има едномесечен срок, в който трябва да се подаде заявление за регистрация по ДДС.

Промяната в закона е направена по предложение на депутати в последния момент при гласуване на промените в Закона за ДДС в края на миналата година. При обсъждане на новите текстове от Националната агенция за приходи са предложили срокът за регистрация да бъде поне три месеца, но депутатите са оставили съкратения вариант от 30 дни. Така всички неперсонифицирани дружества, които имат съдружник, регистриран по ДДС, трябва да подадат в НАП заявление за регистрация по закона до края на януари, като за тях за дата на регистрация се счита датата на връчване на акта за регистрация.

Другият вариант е тези дружества да бъдат прекратени. По данни на НАП новата разпоредба ще засегне около 7000 заварени случая на неперсонифицирани дружества в страната. Тези дружества се регламентират от Закона за задълженията и договорите и представляват граждански дружества, създадени с договор между две или повече лица за обединяване на своята дейност и постигане на обща цел, т. е. за извършване на съвместна дейност. А най-често това е именно участие като консорциум в обществена поръчка. Такива консорциуми може да са направени преди 10 години, да не са спечелили обществена поръчка и реално да нямат дейност. А сега се оказва, че трябва да се регистрират по ДДС и то в много кратък срок. Другият вариант е те спешно да бъдат дерегистрирани от Търговския регистър, но за това се плащат сериозни нотариални такси, особено когато трябва да се направи в съкратени срокове. Недоволството на бизнеса за въведените нови изисквания се изсипва върху НАП, без приходната агенция да има вина за това, тъй като промените са направени по предложение на депутати.

Новите правила за ДДС по отношение на консорциумите, които тепърва ще се създават, изискват те да се регистрират по закона в 14-дневен срок от датата на договора за създаване на неперсонифицираното дружества, която се смята за дата на регистрация на дружеството по ДДС. Регистрацията се извършва с подаване на заявление за регистрация в компетентен офис на НАП или по електронен път с квалифициран електронен подпис, уточниха от НАП.

Друга съществена промяна, която също удря бизнеса, но е добре дошла за нотариусите, е, че от началото на 2017 г. всички документи, които се изискват от НАП, трябва да са нотариално заверени. Това се отнася и за обикновени справки, за които досега не се е изисквала нотариално заверка. Промяната е изгодна само за нотариусите, които събират сериозни такси за услугите си. Така с решението на депутатите, направено в последния момент, се натоварват всички фирми в страната, а нотариусите ще реализират сериозни приходи.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 02 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8826
GBP 2.4796 2.4887 2.3587
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив