Просрочените заеми намаляват главно заради по-малкия обем лоши потребителски и преструктурирани заеми
Лошите и преструктурирани кредити през юли са нараснали леко, а в някои сегменти има дори свиване, показват данните на БНБ.
Обемът им като цяло намалява с 18.6 млн. лв. до 9.891 млрд. лв. Делът им от общия кредитен портфейл се задържа на ниво от 23.4%, а годишният им темп на прираст намалява до 15%.
Просрочените заеми намаляват главно заради по-малкия обем лоши потребителски и преструктурирани заеми. Свиването е с 33.2 млн. лв. до 1.4 млрд. лв.
Намалението на лошите и преструктурирани кредити може да е в резултат на отписване на заеми от балансите на банките, продажба на "пакети" от просрочия, както и на подобряване в обслужването на кредитите и връщането им в графа редовни.
Лошите и преструктурирани кредити включват просрочия над 90 дни и редовни заеми, които са предоговорени, защото са имали проблеми в обслужването, според методологията на БНБ.
Според БНБ данните за преструктурираните и с просрочие в обслужването кредити не показват общо класифицираните рискови експозиции, нито конкретно дела на необслужваните заеми (тези с просрочия над 90 дни). Източник на такава информация са тримесечните надзорни данни. Делът на необслужваните кредити към края на юни е 16.86%.
През изтеклия месец нарастване, при това скромно, има само при фирмените заеми, показват още данните на БНБ. Това се отнася както за кредитирането (с 283.4 млн. лв. до 34.6 млрд. лв.), така и в просрочените вече отпуснати заеми (с 13.6 млн. лв. до 6.5 млрд. лв.).
При домакинствата продължава повече погасяването на взети вече заеми и предпазването от формиране на нови дългове. Свиване спрямо юни има и при жилищните ипотечни кредити (с 850 хил. лв. до 8.8 млрд. лв.), и при потребителските (с 26.2 млн. лв. до 7.4 млрд. лв.).
Общата несигурност, която идва от високата безработица и песимистичните очаквания за финансовото им състояние, кара домакинствата да се въздържат от вземане на заеми.
С двуцифрени темпове продължават да растат депозитите на физически лица. За един месец спестяванията им са се увеличили с 412 млн. лв. до 32.8 млрд. лв. Годишният темп на нарастване е 13.8%. При фирмените спестявания нарастването е значително по-малко (3.8%) - до 14.1 млрд. лв.