Системата на минималните осигурителни доходи у нас не е ефективна, обявиха от Асоциацията на индустриалния капитал
Национално представената работодателска организация предупреди, че в този си вид минималните осигурителни прагове намаляват заетостта и автоматично увеличават безработицата сред българите.
Около 36% от работодателите у нас са на мнение, че минималните осигурителни доходи ограничават и намаляват заетостта, а около 38 на сто са категорични, че в този си вид минималните осигурителни прагове увеличават сивия сектор в страната.
Затова от Асоциацията на индустриалния капитал предлагат да се определят реални, икономически обосновани размери на минималните суми за осигуряване и обвързване на минималната работна заплата с инфлацията. Работодателите са на мнение и че размерът на минималните осигурителни вноски трябва да се определя по региони и по вида професионални сфери.
Васил Велев дори се обяви за премахване на системата на минималните прагове, а България да премине към системата за минимално заплащане на час. В седем страни в ЕС тази система е въведена в момента. Там безработицата е с няколко процентни пункта по-ниска от тази в другите страни от общността, където има строго определена минимална работна заплата.