Работодателски организации поискаха премахване на минималните осигурителни доходи, тъй като ефектите от тях вече са много повече негативни, отколкото позитивни
На пресконференция в БТА представители на Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Българската търговско промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България направиха презентация на негативите от административно въведените минимални прагове в различните браншове.
Работодателите обясниха, че не са постигнати договорености за ръста на праговете в редица браншове за 2016 г. Държавата от своя страна иска административно да наложи осреднен ръст на мининалните доходи въз основа на вече договорените сектори. Според председателя на АИКБ Васил Велев разликата в ръста на праговете достига 80 пъти и осредняването е нелогично.
Велев показа данни, че страните, в които няма административна минимална работна заплата, безработицата е с една трета по-малка.
Минимални прагове за различните браншове пък бил само български феномен.
Велев припомни, че мярката е въведена през 2005 г. от министъра на труда тогава Лидия Шулева с цел изсветляване на икономиката. Първоначалният ефект бил добър, но това вече не било така.
Васил Велев показа социологически проучвания сред работодателите като потвърждение на тезата си.
Той предупреди, че ако средният ръст на праговете стигне 8%, както иска държавата, те ще бойкотират преговорите по-нататък и така ще блокират процедурата на административно осредняване.
От БТПП обясниха, че много малки бизнеси са заплашени от фалит заради постоянния ръст на праговете.