27 Април 2024, 04:49 Днес (0) | Вчера (11)

Радев: Очакваме стрес теста на цялата банкова система да потвърди нейната стабилност

29 Януари 2016 17:21 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 29 януари 2016, 17:31

Прегледът ще бъде извършен в пряко сътрудничество с Европейската комисия и Европейския банков орган

Управителят на БНБ Димитър Радев излезе с изявление по повод тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България. Той очерта събитието на 2016 г. в банковия сектор - прегледът на качеството на активите и стрес тестът на банковата система. Организирането на преглед на качеството на активите (ПКА) на банковата система произтича от мандата, възложен на БНБ. Централната банка следва да организира извършването на ПКА на банковата система, включително проверка на качеството и адекватността на използваните оценки за стойност на активите, приетите обезпечения и практиките по обезценяване и провизиране, с участието на независими външни лица с висока професионална репутация, посочва Радев.

Прегледът ще бъде извършен в пряко сътрудничество с Европейската комисия и Европейския банков орган и ще се основава на методология, съответстваща на вече приложената от Европейската централна банка при стартирането на Единния надзорен механизъм в еврозоната през 2014 г.

Процесът вече протича, в съответствие с план, който обхваща периода от лятото на 2015 г. до края на 2016г. Този 18-месечен план беше обявен при избора на Радев за управител на БНБ, а конкретните мерки и срокове в него бяха институционализирани след одобрението им от Управителния съвет на БНБ през есента на 2015 г.

ПКА и стрес тестът на банковата система имат за цел да отговорят на две групи предизвикателства: свързани с доверието в централната банка и банковия ни сектор след случая с Корпоративна търговска банка; и свързани със стратегическите решения, които страната трябва да вземе по отношение на присъединяването към еврозоната и пълното интегриране в европейската надзорна и финансова архитектура.

БНБ очаква, че ПКА и стрес тестът ще потвърдят стабилността на банковия сектор като цяло. "Наред с това, следва да се сме готови да реагираме на конкретни проблеми, ако такива се появят. За разлика от 2014 г., днес разполагаме с организационната и институционалната рамка за управление на кризи в сектора – както по отношение на засилената превантивна роля на банковия надзор, така и за регламентиране на процесите за преструктуриране на банки (чрез създадената нова законова рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции)", се казва в обръщението.

ПКА не е самоцелно или изолирано упражнение, а представлява елемент от средносрочния стратегически контекст на задачите и предизвикателствата пред БНБ и финансовата ни система. Той е замислен да послужи като основа за една цялостна оценка на състоянието на финансовия сектор в България през втората половина на 2016 г. – чрез т.нар. "Програма за оценка на финансовата система" (FSAP), осъществявана от Международния валутен фонд с участието на Световната банка, се сказва в изявлението на гуверньора.

След приключването на ПКА и стрес теста на банковата система, както и след оценката по FSAP, ще бъде извършен анализ за необходимите стъпки за реализиране на нашите стратегически цели – присъединяването към еврозоната и пълното интегриране в европейската надзорна и финансова архитектура. Тогава ще бъдат дефинирани подходите и следващите етапи по пътя към тези цели, заедно с евентуални целеви срокове (ако към момента бъде възможно да се обосноват).

Предложенията за избор на подходи, етапи и срокове ще бъдат формулирани от Координационния съвет за подготовка на България за членство в еврозоната, в чиято работа БНБ ще вземе активно участие. Въз основа на тези предложения правителството и Народното събрание ще вземат окончателните решения.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 26 Април 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8244
GBP 2.4796 2.4887 2.2828
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив