Разходите на домакинствата за поддръжка на жилищата им и за здравеопазване през пролетта са нараснали най-много, показват данните на Националния статистически институт от наблюдението на доходите, разходите и потреблението на домакинствата
Средният разход на член на домакинство през периода се увеличава със 7.9 на сто спрямо април-юни на изтеклата година. По традиция най-голям дял от доходите на домакинствата отиват за покупка на храна (33.7%), следвани от разходите за жилище (16.6%) и разходите за транспорт и съобщения (11.5%).
Като абсолютни стойности през второто тримесечие разходите за поддръжка на жилище се увеличават най-много - с 18.6 на сто - от 153 на 182 лв. на човек от домакинство. Тук влизат парите за вода, ток, отопление, обзавеждане и поддръжка на дома.
Следват ги нарасналите с 14.1 на сто разходи за алкохол и цигари, които достигат средно на човек от домакинство 51 лв. С 10 на сто са се вдигнали и харчовете за здравеопазване - до 55 лв. Тези за храна и безалкохолни напитки се повишават спрямо година по-рано с 3.7 на сто. За облекло и обувки всеки член на домакинство е давал през периода по 37 лева, което е ръст спрямо миналата година на тези разходи с 5.7 на сто. (В графиката, съставена по данните на НСИ, се виждат разходите на член на домакинство през периода в абсолютна стойност за отделните групи стоки и в процент е означено увеличението/намалението им).
Данните на статистиката сочат още, че потреблението на основни хранителни продукти средно на човек от домакинство през тези три месеца не се променя съществено спрямо година по-рано. Според данните с 0.5 кг намалява потреблението на хляб и тестени изделия - от 22.8 на 22.3 кг и на кисело мляко - от 7.3 на 6.8 килограма. Намалява и потреблението на зеленчуци - от 18.4 на 18.2 килограма. Слабо се увеличава потреблението на плодове - от 7.6 на 7.9 килограма.
През второто тримесечие общият доход средно на член на домакинство е 1 203 лв., което е ръст от 3.7% спрямо същото тримесечие на 2014 година.
В структурата на общия доход с най-висок относителен дял са доходите от работна заплата (55.9%), следвани от доходите от пенсии (26.6%), доходите от самостоятелна заетост (7.0%) и доходите от социално осигуряване и социални помощи (3.6%).
Относителният дял на паричния доход на домакинствата в общия доход е 98.7%, а делът на дохода от натура е 1.3%.