Само два сектора са с намаление на осигурителните плащания - недвижимите имоти и транспортът и складирането
В образователната сфера и в туризма възнагражденията са нараснали най-много - с над 9%, през второто тримесечие на 2013 г. спрямо същия период на миналата година. Това се вижда от данните на Националния статистически институт (НСИ) за разходите на работодателите за труд. НСИ разглежда поотделно разходите на бизнеса за възнаграждения и за социално-осигурителни плащания.
По предварителни данни на НСИ между април и юни общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях нарастват с 3.4% спрямо година по-рано. Увеличението в индустрията е с 3.8%, в строителството - с 4.9%, а в услугите - 1.8%.
Като цяло разходите за осигуровки растат по-бързо (с 4.7%) отколкото заплатите (с 3.2%).
В образователната сфера заплатите нарастват с 9.5%, а в хотелиерството и ресторантьорството - с 9.3%. От данните за средната заплата в тези сектори, оповестени в друга изследване по-рано, се вижда, че в в образователната сфера средната заплата е нараснала от около 717 лв. преди година на 776 лв., а в туризма - от 504 на 539 лв.
На другия полюс е културата, спорта и развлеченията, където заплатите намаляват с 10 на сто за година и операциите с недвижими имоти - с 5.6% спад.
При другото разходно перо на работодателите - плащанията на обезщетения, здравни и социални осигуровки, най-голямо увеличение - с 13%, е отчетено в държавното управление, а след него са телекомуникациите - с ръст от 12.4%. Това е един от малкото сектори, в който разходите за заплати намаляват (-0.8%), докато осигурителните плащания растат.
Само два сектора са с намаление на осигурителните плащания - недвижимите имоти (-6.3%) и транспортът и складирането (-3.3%).