Според най-новите данни от статистическата служба на ЕС - Евростат, средната им стойност за страните от ЕС е 29,5% през 2009 г., а за най-бедните страни в съюза – България и Румъния тя е 17 процента
Въпреки значителното увеличение на разходите за социална защита в Турция през последните години, съотношението им спрямо брутния вътрешен продукт все още е много ниско, особено в сравнение с членовете на ЕС, с които Турция е в преговори за присъединяване, сочи наскоро публикувано проучване на университета Билги в Истанбул.
Процентът на разходите за социална защита към БВП е средно 11,5% между 2006 г. и 2008 г., според изследването, писа в. „Хюрриет”.
Разходите за социална закрила включват социалното осигуряване, здравеопазването, социалните услуги и помощи.
За тях са насочени от бюджета съответно 13,49% през 2009 г., 12,96% през 2010 г. и 13% през миналата година . Делът на разходите за социална защита съотнесен към БВП не се очаква да нарасне до 2014 г., се казва в изследването, позовавайки се на различни оценки.
През 1999 г. тези разходи са заемали едва 8% от БВП на Турция.
Според най-новите данни от статистическата служба на ЕС - Евростат, средната им стойност за страните от ЕС е 29,5% през 2009 г.
Турция дори изостава България и Румъния, най-бедните страни в ЕС. Данните за двете от тези страни надхвърлят 17% през същата година. Проучването показва, че социалната закрила в Турция може значително да се повиши, ако военните разходи за поддържането на най-голямата армия в НАТО скромно се намалят.
Според изчисленията на университетския доклад, турското правителство може да заплати здравните премии на 12,5-те милиона граждани, без здравна застраховка. Допълнително на домакинствата, живеещи под прага на бедността в страната, които ес изчисляват на 1 млн. може да бъде отпусната ежемесечна помощ от 295,5 турски лири дори да бъдат съкратени едва 5% от военните разходи.
Ако военните съкратят 20% от харчовете си, то освен здравните застраховки на неосигурените в страната, властите ще могат да финансират с по 465,4 лири месечен доход този милион и половина бедни домакинства.
В момента едва 25% от военните разходи отиват за модернизация, а останалите за всевъзможни други пера – заплати, храна и т.н. за поддържането на втората по численост армия в Европа – след руската
Анкара е похарчила за военните около 17,6 млрд. долара през 2010 г. и 18,6 млрд. долара през 2011 г.