През 2012 г. у най-богатите американци са се озовали 19 процента от всички доходи, което е най-висок дял от 1928 г. досега
Пропастта между единия процент богати жители на САЩ и останалите 99 процента американци продължава да се увеличава и достигна невиждани за последните 85 години размери, предадоха ИТАР-ТАСС и Асошиейтед прес, цитирани от БТА.
През 2012 г. у най-богатите американци са се озовали 19 процента от всички доходи, което е най-висок дял от 1928 г. досега. А 10-те процента най-богати американци миналата година са спечелили общо 48,2 процента от приходите на всички на сънародниците си, сочат данните на Службата за вътрешните доходи, позоваваща се на анализи на водещи институти.
Богатите американци пострадаха тежко от финансовата криза. Техните доходи намаляха с над 36 процента през рецесията от 2007 г. до 2009 г. За сравнение доходите на останалите 99 процента от американците намаляха с едва 11,6 процента.
Но след приключването на рецесията през юни 2009 г. този 1 процент от най-богати американци се е възползвал от нарастването на корпоративните облаги и цените на борсата. Така миналата година единият процент богаташки домакинства са имали доходи над 394 000 долара преди облагането с данък върху доходите.
Според анализатори сред причините за увеличаването на пропастта е това че в някои отрасли САЩ си съперничат с нископлатената работна ръка от Китай и други развиващи се страни. Редица кол центрове например бяха изнесени в Индия и Филипините.
А все повече технологиите заменят работниците при извършването на рутинните им задължения. Хората, които печелят най-много в САЩ, са предприемачи или изпълнителни кадри с висока заплата, тоест така наречените работещи богаташи, а не хора, които си живеят охолно благодарение на наследено богатство.