14 Май 2024, 13:17 Днес (6) | Вчера (12)

Регламентираха техническите лихвени проценти и изчисляването на допълнителните пожизнени пенсии за старост

26 Май 2021 13:15 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 26 май 2021, 12:48

Предложения по проекта могат да бъдат представени до 8.06.2021 г.

Комисията за финансов надзор (КФН) прие на първо гласуване проект на Наредба за техническите лихвени проценти и формулите за изчисляване на допълнителните пожизнени пенсии за старост по Кодекса за социално осигуряване (КСО). В мотивите към проектонаредбата се посочва, че техническият лихвен процент за определяне на допълнителната пожизнена пенсия за старост не може да бъде по-висок от дългосрочния лихвен процент за оценка на степента на конвергенция, публикуван от  Българската  народна  банка  (усреднен  за  последните  седем  години).  Използваният показател се определя на базата на доходността по дългосрочните държавни ценни книжа, която съобразно КСО се изисква да бъде взета предвид при определяне на техническия лихвен процент.
Аналогичен подход е възприет и при изчисляването на премиите и резервите в застрахователната дейност.
Във връзка с пенсиите от професионалните пенсионни фондове за определяне на максималния размер на техническия лихвен процент е използван същият показател, като се залага по-широк диапазон (150 на сто от дългосрочния лихвен процент за оценка на степента на конвергенция) предвид разликите в тяхната дейност и инвестиции.
По  отношение  на  конкретните  размери  на  техническите  лихвени  проценти  с наредбата се изисква тяхното определяне на базата на принципа за предпазливост с оглед намаляване на риска от недостиг на средства за извършване на бъдещите плащания, както е възприето в актюерската практика. Предвидените в наредбата формули за изчисляване на допълнителните пожизнени пенсии за старост се базират на утвърдени положения в актюерската наука и практика. Посредством определянето на единни формули за пенсиите от универсалните пенсионни фондове  се  осигурява  еднакъв  начин  на  изчисляването  на  пенсиите  на  всички  лица, независимо от фонда, в който се осигуряват. Регламентирането на формулите в нормативен акт осигурява яснота и правна сигурност в отношенията между пенсионноосигурителните дружества и пенсионерите, улеснява бъдещите пенсионери при планиране на доходите си след пенсиониране и повишава прозрачността и доверието в дейността по допълнително пенсионно осигуряване.
Предвид постъпилите  бележки  и  предложения по първоначалния  проект  на наредбата, публикуван за обществено обсъждане на 1 април т.г., са направени няколко промени в проекта.
Предвид възможността пенсията да се изплаща от дата, различна от датата на сключване на пенсионния договор, и с оглед възможността при изчисляване на пенсията да се прилага технически лихвен процент 0 (нула) са направени допълнения и редакции в Наредба 53 на КФН за изискванията към отчетността, оценката на активите и пасивите и образуването на техническите резерви на застрахователите, презастрахователите и Гаранционния фонд.
Извършени са прецизиращи редакции в означенията на някои показатели във формулите  с оглед по-голяма яснота.
Прецизирано е препращането в чл. 3, ал. 4 от наредбата към чл. 131 от КСО, с оглед по-голяма яснота, че изразът "средствата по индивидуалната партида" включва както случаите, когато те се допълват до брутния размер на преведените осигурителни вноски, така и когато средствата по партидата са повече от тези вноски и тя не се допълва.

Бележки и предложения по проекта могат да бъдат представени в 14-дневен срок от публикуването му до 08.06.2021 г. включително.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 13 Май 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8144
GBP 2.4796 2.4887 2.2727
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив