Те ще разискват бежанската криза в Европа, възхода на "Ислямска държава" и стратегии за устойчивото развитие през следващите 15 години
Световните лидери се събират днес за редовната годишна сесия на Общото събрание на ООН на фона на бежанския проблем в Европа – най-голямата хуманитарна криза от създаването на организацията преди 70 години, предава "Ройтерс".
"Ислямска държава" също се очертава като топ тема. Президентът на САЩ Барак Обама ще бъде домакин на среща за борба с тероризма, на която са поканени повече от 100 държави. Руският министър на външните работи Сергей Лавров ще председателства подобна среща в рамките на Съвета за сигурност.
Преди да бъде даден стартът на маратона от речи в 193-членното Общо събрание в понеделник, папа Франциск ще говори днес пред 150 световни лидери. Речта му ще предшества тридневна среща на високо равнище, на която ще се приеме глобална стратегия за устойчиво развитие през следващите 15 години.
"Седмицата за срещи на високо равнище в Общото събрание, по традиция е известна като време на "бързи дипломатичеси срещи", но тази година очаквам да счупим рекордите", обяснява Саманта Пауър, посланик на САЩ в ООН. Прогнозите са, че това ще е сесията, посетена от най-много световни лидери.
Сред тях ще бъдат и такива, които рядко виждаме в ООН - германския канцлер Ангела Меркел, кубинският лидер Раул Кастро и руският президент Владимир Путин. Си Дзинпин, който е на официално посещение в САЩ, ще дебютира в ООН в качеството си на президент на Китай.
Организацията на обединените нации е създадена през 1945 г, след Втората световна война като правоприемник на провалилото се Общество на народите. Идеята й е да предотврати подобни конфликти в бъдеще.
Новият стратегия за устойчиво развитие, която бе съгласувана преди месец от световните лидери, си поставя за цел да заличи глада и крайната бедност, да намали социалното неравенство вътре в и между държавите, да постигне равенство между половете, да подобри управлението на водните ресурси и енергетиката и да започне спешна битка с промените в климата. Папа Франциск, който е известен активист за опазване на околната среда, ще бъде петият папа, който държи реч пред ООН.
Путин ще направи своето обръщение в понеделник. Тогава е предвидена и среща с Обама. Очаква се руският президент да направи нови предложения за разрешаване на сирийския конфликт. Прогнозите на анализаторите обаче са, че пробив изглежда малко вероятен. Вероятно Путин ще използва трибуната на ООН, за да призове държавите да се обединят, за да се преборят с "Ислямска държава".