Покачващата се цена на италианския държавен дълг, вдигането на данъците и останалите мерки на строги икономии провеждани от правителството на Марио Монти доведе до тежката рецесия и спад на БВП на Апенините за шест поредни тримесечия
Брутният вътрешен продукт на Италия за последното тримесечие на 2012г. се сви с 0,9% на тримесечна база, показват неревизираните данни на италианската статистика Istat. Но статистическият институт ревизира надолу окончателните данни за БВП на годишна база, като в края на миналата година италианската икономика задълбочи рецесията и се сви с 2,8% спрямо предварителната оценка за понижение с 2,7%.
Покачващата се цена на италианския държавен дълг, вдигането на данъците и останалите мерки на строги икономии провеждани от правителството на Марио Монти доведе до тежката рецесия и спад на БВП на Апенините за шест поредни тримесечия.
Детайли от днешните данни показват, че вътрешното потребление в Италия е отбелязало понижение с 0,5% в края на 2012г. спрямо третото тримесечие и спад с 3,9% на годишна база, докато потреблението на домакинствата се сви с 0,7%, а това в държавния сектор нарасна с 0,1%.
Покупките на дълготрайни стоки в частния сектор се срина с 11,1% през последните три месеца на миналата година спрямо година по-рано, показват днешните данни на Istat.
Има спад на капиталовите инвестиции с 1,2% на тримесечна и с 7,6% на годишна база.
Вносът в Италия отбеляза спад от 0,9% на тримесечна база в края на 2012г., докато износът се повиши с 0,3%. Именно това рязко "свиване" на вътрешното потребление, на фона на слаб ръст в износа помогна за подобрение на търговския и бюджетен баланс на трета по сила икономика в еврозоната. Но строгите мерки на икономии са в основата на задълбочаващата се рецесия на Апенините.
В петък агенция Фич понижи с една степен кредитния рейтинг на Италия до "ВВВ+" от "А-", запазвайки и "негативни" перспективи пред новия суверен рейтинг. Един от основните мотиви за това решение са нарастващите рискове, че рецесията в Италия може да се окаже една от "най-дълбоките в Европа" и да продължи по-дълго от прогнозите.
Фич каза, че очаква БВП на Италия да отбележи нов спад с 1,8% през 2013г., но в същото време бюджетният дефицит ще се свие до 2,5% от БВП на страната.