02 Май 2024, 06:08 Днес (0) | Вчера (0)

Рияд предлага на Москва скъп петрол, за да оттегли подкрепата за Асад

04 Февруари 2015 17:40 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 4 февруари 2015, 16:50

Успехът на Рияд зависи от това колко сериозно Кремъл гледа на намаляващите си приходи от петрол - в случай че Русия се нуждае от увеличение на печалбите от износ веднага, то Саудитска Арабия може да наложи условията си

Саудитска Арабия опитва да притисне руския президент Владимир Путин да оттегли подкрепата си за сирийския президент Башар Асад, ползвайки доминиращата си позиция на световния пазар на петрол и пораженията, които понася руското управление от ниските цени на суровината, пише Ню Йорк таймс, позовавайки се на дипломатически и разузнавателни източници.

Двете държави са преговаряли неколкократно по темата, но без особен успех. Не е известно до каква степен саудитските представители са свързали цената на петрола и съдбата на Асад, но според дипломатически източници те смятат, че разполагат със средство да убедят Путин, като му предложат съкращаване на добива на петрол и съответно по-високи цени на световния пазар.

Оттеглянето на руската подкрепа за Асад ще е ясен знак, че последните събития на пазара на петрол се отразяват пряко на политиката. Саудитските власти официално твърдят, че ниската цена е продукт на пазарните сили, а не на геополитическите цели на Рияд. Това обаче не пречи евтиният петрол да помогне за постигането на дипломатически победи за страната.

Путин от своя страна нееднократно демонстрира, че предпочита Русия да понесе икономически загуби, отколкото да промени външнополитическия си курс. Санкциите на Запада не накараха Москва да оттегли подкрепата си за проруските сепаратисти в Украйна, а Путин, изглежда, няма намерение да изоставя Асад, когото разглежда като преграда пред ислямисткия екстремизъм.

Сирия е била обсъждана на посещение на саудитска делегация в Москва през ноември. Не е ясно дали смъртта на крал Абдула на 23 януари се е отразила на преговорите, които според представител на американската администрация се извършвали тайно.

Русия е сред най-големите поддръжници на Сирия, като години наред продава въоръжение на Дамаск за борба с ислямистките групировки в страната, предоставя и обучение, резервни части и поддръжка. Саудитска Арабия от своя страна е де факто лидерът на пералния картел ОПЕК и има най-голямо влияние върху цените. Отказът на Рияд да намали добива си е сред основните причини за задържането на петрола под 60 долара за барел.

Огромните валутни резерви на страната й позволяват да не чувства значително влиянието на евтиния петрол засега, но въпреки това в дългосрочен план Рияд се нуждае от цена на петрола от над 100 долара за барел, за да балансира бюджета си. Тази година дефицитът ще е около 39 милиарда долара – малка сума на фона на 733 милиарда валутен резерв. Русия, Иран и много други страни от ОПЕК не разполагат с такива огромни спестявания.

В миналото саудитските лидери са предлагали икономическа и финансова помощ за Русия в замяна на оттегляне на подкрепата за Асад, но не и в толкова тежки за Москва години. След посещение на саудитския външен министър Сауд ал-Файсал в Кремъл през ноември руският му колега Сергей Лавров отхвърли възможността цената на петрола да се определя чрез политически натиск и заяви, че тя трябва да зависи от търсенето и предлагането.

Русия в момента страда от липса на средства, а и се намира в дипломатическа изолация заради санкциите, последвали анексирането на Крим и намесата в Източна Украйна, но въпреки това Путин остава сред важните играчи в Близкия изток. Мнозина експерти са на мнение, че Путин засега не е готов да оттегли подкрепата си за Асад.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 01 Май 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8248
GBP 2.4796 2.4887 2.2881
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив