Изложбата „Двата свята на руската иконопис от XVII век“ представя 42 предмета
Руската компания "Абсолют Страхование" обяви, че е застраховател на изложбата "Двата свята на руската иконопис от XVII век", подредена на територията на Звенигородския историко-архитектурен и художествен музей. Изложбата ще продължи до 2 април 2017 г. В нея са подредени 42 предмета от Музея на руската икона.
Общата застрахователна стойност по договор е около 1,3 млн. евро, като иконите са застраховани от всички рискове, в съответствие с междунароната застрахователна практика fine arts и руските норми за застраховане на музейни предмети.
Изложбата от архива на Музея на руската икона се отнася към XVII век — един от най-сложните и противоречиви периоди в руската култура, неслучайно наречен "епохата на промените". Иконописта от този период завършва многовековната история на развитието на древноруското изкуство и стои на прага на реалистичната живопис от Новото време. Важна роля в развитието на руската култура през XVII столетие играе икономическият подем и реформата на патриарх Никон (1652–1666). В средата на XVII в. настъпва "раздвоение" на руското църковно изкуство, като едно от направленията става "живоподобният" стил, официално поддържан от държавата и патриарха. Второто направление в иконописното изкуство е подложено на гонения и отричане и постепенно отмира. Тази тема е широко отразена в изложбата "Двата свята на руската иконопис от XVII век".
Музеят на руската икона е открит през 2006 г. и е единственият в Русия музей на частни експонати от източнохристиянското изкуство. Към днешна дата музеят пази над 5000 експоната, сред тях и около 1000 икони.