За две години общата стойност на отпуснатите кредити на частни лица в Русия се е удвоила и вече надхвърля 190 милиарда евро, по данни на централната банка
Властите в Русия се безпокоят все повече от задлъжняването на домакинствата, което има опасност да стане неконтролируемо, след като до неотдавна подкрепяха бързия растеж на страната през последните години.
"Наближаваме края на период на прекомерен растеж на потребителските кредити и равнището на задлъжнялост на домакинствата е опасно високо", предупреди миналата седмица министърът на икономиката Алексей Улюкяев, цитиран от БТА.
За две години общата стойност на отпуснатите кредити на частни лица в Русия се е удвоила и вече надхвърля 8,300 трилиона рубли (190 милиарда евро), по данни на централната банка.
В същото време доходите са нараснали само с 22 процента, отбелязва в свое проучване Связной банк. Банката е изчислила, че всеки пети, поискал кредит, вече е взел най-малко пет заема и че средната задлъжнялост на клиентите й се е увеличила над три пъти за две години, достигайки 440 000 рубли (около 10 000 евро).
При някои банки до 20% от клиентите закъсняват с вноските си. Неотдавна управителят на най-голямата руска банка, Сбербанк, изтъкна, че спешно трябва да се започне борба с "непрозрачните договори" и "така наречените банки, които предлагат кредити с лихви до 90 процента".
Герман Греф отбеляза, че кредитното подразделение Сетелем Банк, в което Бе Ен Пе Париба (BNP Paribas) държи 30 процента, от есента ще предлага на руснаците кредити при максимална лихва от 17,5 на сто, за да погасят най-скъпите си заеми. Целта е да се облекчи дълговото бреме на домакинствата без да се подтиска вътрешното потребление, което в момента крепи растежа на руската икономика.
Новата председателка на Руската централна банка (РЦБ) Елвира Набиулина призна в края на юни, че не бива да продължава натрупването на рискове и обеща мерки "за избягване на прегряването в сектора".
Опасността бе спомената и от руския президент Владимир Путин, който я определи като сценарий от типа "subprime" (високорискови ипотечни кредити - б. р.) в Съединените щати, когато балонът на недвижимите имоти и кредитите, раздавани без оглед на възможностите за погасяване от домакинствата, разклатиха целия американски финансов сектор, а и много други сектори.