На фона на недобрите икономически данни, застрахователният сектор в западната ни съседка отчита ръст от 3,89 процента през първото тримесечие на годината
През първото тримесечие на годината сръбската икономика се сви с 1,3% на фона на замразеното споразумение с МВФ и слабия износ в Европа, заради дълговата криза. Международният валутен фонд прогнозира ръст на брутния вътрешен продукт на страната от 0,5% през тази година и три на сто през следващата.
На фона на недобрите икономически данни, застрахователният сектор в западната ни съседка отчита ръст от 3,89 процента през първото тримесечие на годината, според данните на местния регулатор – Националната банка на Сърбия.
Премийният приход е нараснал до 14,9 млрд. динара (128 млн. евро), като основна причина за растежа са продажбите на животозастрахователни полици + 11.2% to до 2,6 млрд. динара (22 млн. евро). Премиите в сегмента на общото застраахооване нарастват с по-скромните 2,5 на сто до 12,3 млрд. динара (106 млн. евро).
В интервю за агенция „Блумбърг” Владимир Медан – главен изпълнителен директор на Basler Osiguranja (местното подразделение на третата по активи швейцарска застрахователна група - BALOISE Holding ) заяви, че растежът на премиите в сектора твърдо ще изпреварва темповете на ускоряване ан икономиката, като през 2018 година може да се очаква продажбите да достигнат 1 млрд. евро.
"Дори скромен растеж на икономическата активност ще има мултиплициращ ефект върху растежа на премиите, тъй като ще създаде по-голям разполагаем доход за домакинствата”, посочва Медан в интервюто.
По думите му друг силен фактор за очаквания ръст е ниската база и слаборазвитият пазар като цяло.
На сръбския застрахователен пазар работят общо 28 компании от сектора, като две от тях едва от миналата година - AXA Nezivot и руската SOGAZ Osiguranje, която получи лиценз през декември. 24 дружаства се занимават със застраховане, а четири – с презастраховане.
Седем са изключително животозастрахователни компании, 11 – общозастрахователни, а шест работят и в двата сегмента.
Местният пазар остава крайно концентриран като първите три компании по продажби държат дял от над две трети. Лидер е DUNAV Osiguranje (31,4% пазарен дял), следва DELTA GENERALI Osiguranje (18,9%) и DDOR Novi Sad (15,8%).