Шефът на здравната каса Румяна Тодорова разчита на мерките на министър Москов, например за овладяване на разходите на болниците, които през тази година са отчели пик със 168 млн. лева разходи на месец
Бюджетът за здравната каса за 2015 г. е с 252 млн. лева повече, отколкото първоначалния бюджет за 2014 г. За пръв път има такова голямо увеличение. Сметките спрямо тазгодишните разходи на касата обаче показват, че въпреки допълнителните средства, фондът ще започне следващата година с около 50 млн. по-малко от необходимото, ако системата остане същата, заяви шефът на Националната здравноосигурителна каса Румяна Тодорова по време на първото четене на проектобюджета на касата за 2015 г. в Народното събрание.
Бюджетът на касата за догодина възлиза на 3.075 млрд. лева. От тях 2.040 млрд. са предвидените приходи от здравноосигурителни вноски, а близо 1 млрд. от вноските на осигурените от държавния бюджет. Допълнително от централния бюджет са отпуснати 18 млн. лв за покриване на недостига, а от бюджета на здравното министерство - още 24 млн. за финансиране на ваксини и медицинското обслужване на неосигурените по различни дейности.
Тодорова припомни, че бюджетът за 2014 г. беше със 100 млн. лева повече спрямо предходната година, но в същото време имаше и заложен дефицит от 110 млн. лева. "Така че ако си представим, че консервираме системата и я запазим така, както е работила тази година, я започваме с 50 млн. лева по-малко. Това показва аритметиката", обобщи тя, но уточни и, че много разчита на мерките на министър Петър Москов за реформи във финансирането на здравеопазването, които да предотвратят дефицита.
Има естествен ръст на разходите за здравеопазване, които няма как да се избегнат - например за онкоболните, които през 2012 година са около 24 хил. души, през 2013 – 33 хил., а през 2014 – над 40 хиляди. "Един онкоболен с диагностика лечение като дейност и лекарствена терапия, струва на касата около 8000 лева годишно. Т.е. ръстът само за онкология на годишна база е около 70 млн. лева, който не можем да спрем. Тези пари трябва да бъдат гарантирани", посочи още Тодорова.
По думите й затова са необходими мерките на министъра, например за овладяване на разходите на болниците, които през тази година са отчели пик със 168 млн. лева разходи на месец. Според Тодорова има опасност и догодина много бързо да изчезнат огромни суми в тях.