Настоящият регулаторен режим позволява на американските фирми да изнасят обработени петролни продукти като бензин и дизел, но не и суров петрол
САЩ разрешиха на две фирми да изнасят вид лек петрол, известен като кондензат, за пръв път след налагането на забрана за износ на суров петрол от САЩ преди 40 години, съобщава "Уолстрийт джърнъл".
Министерство на търговията е издало разрешителни за износ на кондензат на "Пайъниър нейчъръл рисорсис" и "Ентърпрайз продъкт партнърс". И фирмите, и министерството не коментират новото решение.
Настоящият регулаторен режим позволява на американските фирми да изнасят обработени петролни продукти като бензин и дизел, но не и суров петрол. Бумът на добив на шистов петрол през последните години най-вероятно ще издигне страната до позицията на най-голям производител на петрол в света, като САЩ ще задмине добива на Русия и Саудитска Арабия.
Развитието на добива от шисти доведе и до натрупване на големи количества лек петрол в Тексас и Луизиана. Лекият петрол е труден за преработване в тези щати, понеже рафинериите са пригодени за работа с по-тежък петрол, внос от Мексико и Венецуела.
Част от видовете лек петрол вероятно ще загубят статута си на гориво след минимална обработка, което означава, че за него вече няма да важат регулациите, които се отнасят до износа на петрол. Според специалисти това е подход към премахване на забраните за износ.
По информация на агенция "Ройтерс" през май се е провела среща между представители на министерство на търговията и фирми от петролния бранш, на която е обсъждано облекчаването на забраните за износ.
Сенатор Лиза Мурковски от Републиканската партия коментира, че разрешаването на износа на лек петрол е "добър ход, който отразява промените в пазарите на енергоносители в САЩ". Тя призова Белия дом да премахне напълно забраните за износ на суров петрол.
Източник в Сената коментира, че разрешените доставки ще се ограничени, понеже става дума за "стабилизирани" кондензати – преработен суров петрол, от който са премахнати някои съставки, например бутан, което позволява да бъде пренасян по тръбопроводи.
Не е известно точно какво количество кондензат ще могат да изпращат след като през август забраната бъде вдигната. Директорът на "Пайъниър" Скот Шефилд през март заяви, че САЩ произвежда приблизително 800 000 барела кондензат дневно.
Конгресът няма да приеме законодателството, което премахва забраната за износ на суров петрол преди междинните избори на 4 ноември, понеже депутатите не биха искали да поемат отговорността за увеличението на цената на петрола на вътрешния пазар преди вота.
След изнасянето на информацията цената на петрола се увеличи с 1 долар до 107.05 долара за барел.
Сенатор Едуард Мърки от Демократическата партия критикува решението и коментира, че това може да създаде усложнения за САЩ предвид хаоса в Близкия Изток и напрежението в Украйна.
"Конгресът е наложил забраната за износ на петрол. Единствено Конгресът би могъл да реши дали и кога да я премахне, това не е решение, което може да се вземе от търговското министерство без публично обсъждане", заяви той.