Лидери в Конгреса на САЩ постигнаха съгласие да вдигнат наложената преди 40 години забрана за износ на петрол, пише „Уолстрийт джърнъл”
Изданието отбелязва, че преди няколко месеца ходът е бил немислим и че историческите действия на американските политици отразяват политическите и икономическите промени, които настъпиха вследствие на шистовия бум в страната.
Мярката, позволяваща износ на петрол, е в центъра на споразумение, което републиканците обявиха късно вчера за разходите и данъчното законодателство. Обаче демократите не са потвърдили споразумението. Камарата на представителите и Сенатът на САЩ трябва да прокарат споразумението, а след това президентът Барак Обама да го подпише, за да стане закон.
Споразумението за вдигането на забраната за износ на петрол е приоритет за републиканците и петролната индустрия, а в същото време демократите искат мерки за защита на околната среда и увеличаване на дяла на възобновяемите източници.
Повече от 10 независими петролни компании, включително Continental Resources и ConocoPhillips, лобират от близо две години Конгресът да вдигне забраната.
Някои американски рафинерии са против износ на петрол, тъй като смятат, че бизнесът им ще бъде засегнат, ако се позволи суровият петрол да бъде рафиниран в чужбина. Американското правителство не ограничава износа на рафинирани петролни продукти. Износът се е удвоил от 2007 година.
Обама заплаши да наложи вето върху отделно законодателство за вдигане забраната за износ на петрол, но Белият дом не се очаква да се противопостави на общ законодателен акт, който включва мярката, заявиха източници от Конгреса.
Конгресът на САЩ наложи забраната след арабското петролно ембарго през 1973 година.
Въпреки забраната, САЩ вече изнасят близо по 400 хиляди барела на ден на Канада, което е най-голямото изключение. Определен вид лек петрол вече се изнася в чужбина благодарение на разрешение на търговското министерство от 2014 година.