07 Януари 2025, 06:24 Днес (0) | Вчера (0)

ССИ: Автоматичната промяна на максималния осигурителен доход е рискова

29 Ноември 2023 11:33 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 29 ноември 2023, 11:20

Оттам настояват за приемане на песимистичен, реалистичен и оптимистичен сценарий при определянето на МОД

Съюзът за стопанска инициатива (ССИ) е категоричен, че автоматичната промяна на максималния осигурителен доход през формула не само представлява сериозно предизвикателство, а и крие сериозни рискове. "Силно обезпокоително е, че след механизма за актуализиране на минималната работна заплата на база на средната, който предвижда това да се случва без участието на социалните партньори, се предлага и тази промяна. Ако подобен механизъм бъде приет и за максималния осигурителен доход, това може да бъде разглеждано като тенденция за ограничаване ролята на тристранното сътрудничество, което противоречи както на българското, така и на европейското законодателство", посочват от ССИ.
Автоматичната промяна на максималния осигурителен доход през формула трябва да отговаря на поне две условия: да бъде адекватен на стопанската конюнктура и да осигурява предвидимост за бизнеса, подчертават от съюза. В същото време такава формула се базира на минали данни, а съответният размер на максималния осигурителен доход ще бъде в сила в бъдеще време. Така склонността и възможността на бизнеса и на хората да плащат определената по този начин осигурителна тежест зависи не от минали събития, а от бъдещото развитие.  
От ССИ смятат, че подобна формула е почти невъзможно да създаде адекватен на икономическата конюнктура механизъм за актуализиране.
При автоматичната промяна на максималния осигурителен доход през формула съществува реален риск да надделеят фискалните аргументи поради очаквано повишаване на нетните приходи в държавния бюджет. Същевременно въздействието на тази мярка върху икономиката като цяло, върху инвестициите, стимулите за полагане на труд и поемане на рискове може да бъде пренебрегнато.
Затова от ССИ предлагат вместо формула за автоматично изчисляване на минималния осигурителен доход да бъде обсъдено приемането на гъвкав подход – предвиждането на различни сценарии (напр. песимистичен, реалистичен и оптимистичен) при определянето на МОД, като прилагането на конкретния сценарий ще зависи от забавянето, запазването или ускоряването на наблюдаваните към момента на определяне на МОД тенденции в икономическото развитие на страната. Като индикатор за това би могъл да се използва един показател, а именно – годишният ръст на БВП за период от пет години (към края на последния период, предхождащ определянето на МОД, за който са налични данни от НСИ, напр. деветмесечието на съответната година).

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 06 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8990
GBP 2.4796 2.4887 2.3566
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив