Властите в Техеран се опитваха да скрият, че санкциите, наложени от Запада, оказват каквото и да било негативно влияние върху икономиката на Ислямската република
Приходите на Иран от износ на петрол са почти преполовени през последните девет месеца, съобщи депутатът от бюджетната комисия на иранския парламент Голам Реза Катеб пред агенция ИСНА. Катеб се позова на доклад от иранското министерство на петрола, който е отчел намаление на постъпленията от 45%. Би Би Си тълкува изявлението на иранския политик като признание за ефикасността на санкциите, наложени от САЩ и Евросъюза върху Техеран заради отказа му да ограничи ядрената си програма.
Западни медии изтъкват, че националната валута - риалът, е изгубил 80% от стойността си след въвеждането на първите по-строги санкции през 2011 година. Според тях допълнителен признак за криза в ислямската република е решението на иранските власти да спрат доставките на гориво за няколко авиокомпании заради неплатени сметки.
Властите в Техеран се опитваха да скрият, че санкциите, наложени от Запада, оказват каквото и да било негативно влияние върху икономиката на Ислямската република. В началото на миналата година, държавите от Европейския съюз се отказаха да купуват ирански петрол. Решението им обаче нанася значителен ущърб на някои от тях – докато за Холандия и Франция тези сделки не отговаряха за повече от 4% от общия импорт на черното гориво, при Италия и Испания този дял възлизаше на 13 на сто.
И докато Старият континет се опитваше да сплаши Иран и да въведе санкциите след срок от шест месеца, давайки си време да преустрои импортните си потоци, Техеран реагира своенравно и изненада еврозоната, прекраявайки износа си към Франция и Великобритания още през февруари.
В края на 2012 г. властите на ЕС разшириха черния списък с предприятия от Иран, сътрудничеството с които става наказуемо. Така забранени станаха общо 490 организации. Все по-дълъг става и списъкът с жители на Иран, които не са добре дошли на територията на Европейския съюз, като той вече включва 105 души.