В средата на 2007 година, преди кризата, той бе 70 трилиона долара, а през 2000 година бе само 40 трилиона долара, според данните на Банката за международния плащания
Световният дълг е достигнал 100 трилиона долара, увеличавайки се 2,4 пъти само за 12 години, пише Пиерик Фей от в. "Ле-з-еко", цитиран от БТА.
Нов скок, който рискува да окаже натиск върху растежа и усложнява задачата на централните банки.
Това са 100 трилиона долара: над четири пъти общия брутен вътрешен продукт (БВП) на Китай и САЩ.
"Това е общата сума на световния дълг. Той включва задълженията на компаниите и финансовите дружества, но и на домакинствата. Дълг, който през последните години литна нагоре", пише вестникът.
"Това е последица от забавянето на икономиката и от начина, по който то бе компенсирано", обяснява икономистът Жан-Пол Бетбез.
Първо бяха помощите за финансовия сектор в САЩ, за да не се допусне сгромолясване на системата след кризата, предизвикана от висикорисковото ипотечно кредитиране или известните "subprimes". След това дойде силното нарастване на държавния дълг. Имаше по-малко растеж, по-малко данъчни постъпления и, тъкмо обратното, много повече мерки за подпомагане и в подкрепа на икономиката и повече дефицити.
Силното увеличение на световния дълг е цената на кризата. Това се потвърждава от доклада на БМП. Стойността на дълговите книжа на страните скочи с 80% за шест години до 43 трилиона долара през юни 2013 година. С други думи държавният дълг, който се пада на всяко човешко същество е достигнал 6142 долара.