Военните разходи са намалели в световен мащаб през 2013 г., най-вече в резултат на свиването на бюджетите за отбрана на западните държави и особено на САЩ
Съединените щати обаче остават начело ($640 млрд.), показва годишното изследване на шведския Международен институт за изследване на мира (СИПРИ), цитирано от световните агенции и БТА.
През предходната 2012 г., глобалните военни разходи намаляха за първи път от 1998 г., с 0,4%. През 2013 г. техният спад се е ускорил до 1,9%, посочва базираният в Стокхолм авторитетен институт.
САЩ, чийто бюджет за отбрана остава убедително на първо място, са го свили с цели 7,8% до 640 милиарда долара, с края на военна операция в Ирак, започналото изтегляне на американските войски от Афганистан и автоматичните съкращения на разходите за отбрана в съответствие с решение на Конгреса от 2011 г.
Американските военни разходи обаче се равняват на тези на следващите девет страни в класацията взети заедно.
Светът е похарчил миналата година за военни цели колосалната сума от 1750 милиарда долара.
"Нововъзникващите пазарни икономики и развиващите се страни... продължават да увеличават неумолими военните си бюджети", подчерта СИПРИ в комюнике.
Показателно е, че трите държави, които следват САЩ в класацията (Китай, Русия и Саудитска Арабия) са сред 23-те страни, които са увеличили повече от два пъти бюджета си за отбрана от 2004 г.
За всички държави от тази група са характерни няколко общи черти: висок икономически растеж, големи приходи от петрол или газ и наличие на вътрешен или регионален конфликт. Китай е похарчил през 2013 г. за отбрана със 7,4% повече средства в сравнение с предходната 2012 г., или $188 млрд., на фона на териториалните спорове със свои съседи в Източно- и Южнокитайско море.
Русия е увеличила своите военни разходи с близо 5% до $87,8 млрд. Саудитска Арабия е увеличила разходите си с цели 14% до $67 млрд., като се е придвижила от седмо до четвърто място в глобален мащаб, изпреварвайки държави като Франция (на 5-о място) и Великобритания (на 6-о).
Десетката допълват Германия, Япония, Индия и Южна Корея.