Очаквано, АйТи браншът е най-устойчив на икономическата криза
Безработицата продължава да е един от основните проблеми в Гърция, като най-засегнати от нея са младежите. Все пак, въпреки негативните перспективи за доста професии, в страната има и браншове, които предлагат все още доста възможности, а в бъдеще се очаква да разкрият и нови работни места, разказва електронното издание GRReporter, позовавайки се на вестник "Катимерини".
Според неотдавнашни изследвания за перспективите в отделните отрасли на икономиката, седем бранша имат най-много шансове да разкрият нови работни места.
По-конкретно това са:
Туризъм:
Изчислено е, че през следващите 10 години ще бъдат разкрити 220 000 работни места. Въпреки негативния елемент на сезонността, има сериозни перспективи за професии като:
-Отговорник за организацията на дейности при различните форми туризъм (лечебен, религиозен, спортен, археологически, алтернативен).
-Екскурзовод за исторически забележителности или подводни древни паметници.
-Главен готвач.
Здравеопазване:
Остава си отрасъл, където се търсят кадри, тъй като застаряването на населението, както и увеличаването на продължителността на живота се очаква да доведат до увеличаване на заетостта в бранша.
Според проучвания, през следващите години в областта на здравеопазването ще бъдат създадени 2 милиона работни места в европейски мащаб.
Тук някои от търсените професии в бъдеще ще бъдат следните:
-Химик
-Лекар, специалист по генетика
-Фармацевт – клиничен фармацевт
Енергия и зелени технологии:
Обявеното намерение на правителството да бъде създаден университетски център за проучване на нефтени находища показва недвусмислено перспективите, стоящи пред енергетиката. Това мнение се подсилва
още повече и от природните богатства, което притежава Гърция, както и от перспективите пред възобновяемите източници на енергия.
Професии, които биха могли да се развият значително в този бранш, са следните:
-Учен енергетик
- Техник на фотоволтаични системи
- Консултант по енергийни инвестиции
Преработвателна промишленост:
Хранителната промишленост издържа на кризата и продължава да бъде един от най-важните отрасли в гръцката икономика.
Друг отрасъл на преработвателната промишленост са строителните материали, където има голямо разнообразие от продукти, фирми и ориентираност към експорта. Отрасли с добри перспективи за развитие са
също така металообработването и дървообработването.
Работни места:
-Директор на промишлен обект
-Оператор на машини
-Ръководител отдел "Износ"
Корабоплаване:
Въпреки кризата този бранш се характеризира със стабилен възход при разкриването на нови работни места, за които е нужна висока квалификация и съответно се предлага високо заплащане.
Работни места, за които в бъдеще може да има повишено търсене, са:
-Висш служител в корабна компания
-Корабен агент.
-Корабен адвокат, юрисконсулт
Земеделие:
В Гърция тенденцията за завръщането в провинцията е факт и ще продължава да се наблюдава. На един пазар на труда, при който от 2008 до 2013 са изгубени 23,4% от работните места, «загубите» в
областта на земеделието са едва 7,4%, по-малко от всеки друг отрасъл на икономиката, според данните на Гръцката статистическа служба (ЕЛСТАТ). Отчетен е дори ръст в размер на 3,7% при
самоосигуряващите се и в размер на 8,5% при наемните работници в бранша.
Тук предлагани работни места са следните:
-Агроном
-Служител в лаборатория за контрол на качеството
-Технолог на храни, във винопроизводството
Цифрова технология и комуникации – електронна търговия:
Това е браншът, който издържа на кризата най-добре от всички други, при това показвайки сериозни перспективи за развитие. Обикновено съществуват много обяви за работни места, а също така често
гиганти в тази област търсят служители за конкретни области и нови програми.
Тук някои от търсените професии ще бъдат следните:
-Специалист по развитие на приложения за мобилни телефони
- Програмист
- Специалист по създаване на софтуер