От КНСБ обявиха, че ще продължат да работят и за криминализирането на неизплащане на работните заплати
Ръководствата на КНСБ и КТ "Подкрепа", и омбудсманът ще внесат в парламента предложение за промени в Кодекса на труда, които да отменят правото на работодателя да изплаща само 60 процента от заработената заплата или това право да се ограничи до определени обстоятелства и пъти в годината. Това заявиха президентът на конфедерацията Пламен Димитров и омбудсманът Мая Манолова по време на съвместна пресконференция.
Двамата се обединиха за законодателно предложение, което предвижда отмяната на член 245 от Кодекса на труда или промяната му в посока на това работодателят да има право да изплаща непълен размер на заплатите само за един месец в годината, или при определени обстоятелства, които да се декларират пред Главната инспекция по труда. "Поне 7-8 пъти сме говорили неплащането на заплати да се криминализира. На 20 април 2017 година КНСБ заедно с омбудсмана Мая Манолова внесе 7 законопроекта. Пет видяха бял свят, но с доста промени, а криминализирането остава нерешено и тази борба продължава", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той обясни, че Конституционният съд не е взел решение по искането на Мая Манолова. 6 от 12 съдии са "против" да се отхвърли текста, според който се плащат само 60 процента от изработеното. "При това положение се връщаме пак към депутатите – да се промени този текст в Кодекса на труда, за да се плати това, което си изработил – не 60%, а 100%", каза председателят на КНСБ.
"Конкретният текст гласи, че при добросъвестно изпълнение ти се плащат 60% от заплатата. Такова чудо няма никъде по света – за добросъвестно поведение да се налага санкционна норма. И в текста не се уточнява, че става въпрос за случай с финансови затруднения на работодателя. С това решение КС легализира трудовата експлоатация в България", категорична е Манолова. Тя допълни, че ще настояват да не е така или поне да става дума само за случаи на финансови затруднения и само за определен период, най-много от година.
От КНСБ обявиха, че ще продължат да работят и за криминализирането на неизплащане на работните заплати.